'Vehbi Bey başardık siz rahat uyuyun'

Merhum işadamı Koç'un vasiyeti olan "bursiyerlerin Türkiye Eğitim Vakfı'nın başına geçip, burayı yönetmeleri" gerçek oldu. TEV'in yöneticilerinin çoğu eski bursiyer

Salı 10.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Eğitime gönül verenlerin vasiyetlerini her zaman açan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bu kez kurucu önderlerinin vasiyetini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. TEV, merhum işadamı Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 201 Türk aydını tarafından 42 yıl önce kuruldu.

300 MİLYON DOLAR

Vakfın Genel Müdürü Turgut Bozkurt, TEV'in 850 bağışçısı olduğunu belirterek, "Mal varlığı 300 milyon dolar mertebesinde. Bütçemiz yıllık 35 milyon TL. Burs verdiğimiz 8 bin öğrencinin 2 bin 400'ü meslek lisesi öğrencisi, 5 bin 400'ü yükseköğrenim, 100'e yakını master ve doktora seviyesinde. 100 tanesi de üstün başarı bursu'' ifadesini kullandı. Vakıfta tam 42 yıldır burs dağıtan TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal ise, Koç'un vasiyetini SABAH'a şöyle açıklıyor: "Vehbi Koç, TEV'e çok önem verirdi. Ondan randevu almak zordu. Ama TEV denilince hemen randevu verirdi. Bir gün başarılarını göstermek için bursiyerlerle yanına gittim. 'Efendim bakın bunlar ilk bursiyerler ve ilk başarılar' dedim. O da, 'Güsel, vasiyetim, bursiyerlerin vakfın başına geçip, burayı yönetmeleridir. Asıl başarı bu' dedi." Güsel Bilal 42 yıldır, yani kuruluşundan beri TEV'de. Merhum Vehbi Koç'un en çok güvendiği isimlerin başında geliyordu. Bir diğer özelliği, lakabının "Güsel Anne" olması. O, bursiyerlerin "Güsel Anne"si. Güsel Bilal, Koç'un vasiyetinin yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, "Vakfın genel müdürü bursiyerimiz. 54 kişilik mütevelli heyetinin 16'sı bursiyer, 7 kişilik yönetim kurulu üyesinin 5'i bursiyer, denetim kurulundan 2'si bursiyer'' diyerek, TEV'in başarısına dikkat çekiyor. Her gün TEV binasındaki odasında karşısına astığı Vehbi Koç'un kocaman fotoğrafına bakıp onunla konuştuğunu anlatan TEV'in yaşayan en büyük kanıtı Güsel Bilal, "Vehbi Bey başardık. Rahat uyuyun. Başardık'' diyor.

ÖMER KOÇ 'ANNE' DİYOR
TEV'in şimdiki Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç'un da kendisine anne dediğini söyleyen Güsel Bilal, "Merhum Vehbi Koç da bana 'Güsel Anne' derdi. Ben Ömer Koç'un da, tüm bursiyerlerin de 'Güsel Annesiyim'' diye konuşuyor.

TEV BURSİYERİ TEV GENEL MÜDÜRÜ OLDU
ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdikten sonra, 1973'te TEV'in verdiği bursla ABD'ye giden Turgut Bozkurt, vakfın genel müdürü oldu. TEV'in kuruluş misyonunun eğitimde başarılı ve yoksul gençlere fırsat eşitliği sağlamak olduğunu söyleyen Bozkurt, burs verdikleri gençlerin sayısının 42 yılda 170 bini geçtiğini belirtti. Bu yıl yurtiçinde 8 bin öğrenciye, yurtdışında ise 56 gence burs verdiklerini ifade eden Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti: "Yurtdışı bursları karşılıklı. Yurtdışı bursiyerleri eğitimini tamamlayıp yurda döndüklerinde, bir başka gencin eğitimine destek olmak için maaşının yüzde 20'si oranında, taksitler halinde almış oldukları bursu geri öder. Ben de yurtdışı bursiyeriydim. Geri ödememi yaptım. Şimdi her ay bağışta bulunuyorum.''


İŞTE TEV'DEN BURS ALAN BAZI ÜNLÜLER
Semih Maviş (Efes Pilsen Türkiye Bira Grup Başkanı)
Mehmet Ali Berkman (Akkök Grubu CEO'su)
Mustafa Erhan Say (İlab Holding Bşk.)
Hande Özyürek (Münih Filarmoni Orkestrası Baş Kemancısı)
Merve Taşkan (New York, Actors Studio Drama School'da öğrenimini tamamladı. 8 oyun sergiledi)
Funda Şerifoğlu (Düzce Üniversitesi Rektörü)
Dilek Mutuş (Wachovia Bank Genel Müdürü)
Salih Reisoğlu (Eczacıbaşı Menkul Değerler Genel Müdürü)
Onur Genç (McKinsey Projeler Md.)
Cömert Varlık (BİLKOM Bilişim Genel Müdürü)
Prof. Dr. Sibel Erdamar (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi)
Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş (İstanbul Üniv. Öğretim Üyesi)
Prof. Dr. Şefik Hoşal (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi)
Prof. Dr. Önder Arslan (Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi)