Altın Koza'da heyecan başladı

16. Adana Altın Koza Uluslararası Film Festivali açılış töreniyle resmen başladı. Yarışma jürisi başkanı Nuri Bilge Ceylan; "Bu festivali iyi yaşatmak gerek" dedi.

Perşembe 11.06.2009 10:30
ABONE OL
Adana'da düzenlenen 16. Altın Koza Uluslararası Film Festivali, sinema sanatçılarının katıldığı resmi açılış töreni ve 'Ağaçsız Dağ' filminin gösterimiyle başladı. Festivale katılan sanatçılar ve çok sayıda davetlinin kırmızı halıdan yürüyerek girdiği Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki törende, Adana Valisi İlhan Atış, muhteşem işler başarmış ve şöhret olmuş kişilerin karşısında konuşmanın çok zor olduğunu söyledi.

ÖVÜNÜYORUZ

Festivalden onur duyduğunu belirten Atış, "Mustafa Kemal Atatürk 'Her şey olabilirsiniz ama sanatçı olmanız kolay değil' demiş. Bizler bu gerçekliğe inanmış insanlarız. Biz Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatrosu, Altın Koza Film Festivali ve sinemaya verdiği evlatlarıyla övünen bir kentiz" diye konuştu.

ADANA KÖPRÜ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da sanayi ve turizmin olmadığı yıllarda Adana'nın tarım zenginliğiyle anıldığını belirtti şunları söyledi:

"O yıllarda 200'e yakın yazlık sineması olan bu kentte, herkes sinemaya gider, çekirdek çitlerken film izlerdi. Adana ile Yeşilçam arasında nasıl bir köprü kurulduğunu ben o dönemlerden çok iyi biliyorum. Yeşilçam filmlerinin galaları burada yapılırdı." Konuşmaların ardından festivalin bu yılki açılış filmi olan Güney Kore yapımı 'Ağaçsız Dağ' filminin gösterimi yapıldı. Gösterim öncesi Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması jüri başkanı yönetmen Nuri Bilge Ceylan tarafından filmin yönetmeni So Yong Kim'e bir plaket verildi.

PLAKET VERİLDİ

Öteyandan tüm gözlerin üzerinde olduğu Ceylan, "Festivaller kent hayatı için çok önemlidir" diyerek şöyle konuştu: "Bir insanın hayatını tek bir söz bile tümüyle değiştirebilir. Bu benim için olmuştur. Herkes için de olabilir." Altın Koza Film Festivali'nin 40 yılını doldurmuş eski bir festival olduğunu da dile getiren Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: "Altın Koza Film Festivali'nin Türk Sineması'nda büyük önemi var. Eskiden zaten Adana hepimizin bildiği gibi sinemanın kalbiydi. Çok büyük sanatçılar yetiştirdi. O yüzden de festivalin iyi yaşatılması gerekir."

SANATÇILAR FESTİVALİ KONUŞTU

Yusuf Sezgin: "Bu yıl meslek hayatımda 46. yılımı doldurdum. Festivalde Filiz Akın ile 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' alacağım. Çok mutluyum. Sinema benim yaşam parçam. Bu anlamlı ödülü layık gördükleri için teşekkür ediyorum."

Selda Alkor: "Altın Koza, Türkiye'nin en önemli festivallerinden biri. Altın Koza için verilen her görevi seve seve üstlenirim."

Yılmaz Köksal: "Altın Koza bizim jenerasyon için çok büyük anlam taşıyor. 1969'da ilk kez düzenlenen festivale de katılmıştım. Ne mutlu ki, 40 yıl sonra yine buradayız. Muhteşem bir etkinlik olan Altın Koza, Yeşilçam için çok önemli ayrıcalığı olan bir etkinlik."