Genç ressama büyük onur

4'üncü Nuri İyem Resim Ödülü'nü 29 yaşındaki Evren Sungur kazandı. YouTube, ressama esin kaynağı olmuş

Çarşamba 11.06.2009
ABONE OL
Ressam Nuri İyem adına Evin Sanat Galerisi tarafından düzenlenen Nuri İyem Resim Ödülü'nü, genç ressam Evren Sungur kazandı. Sungur'a, Prof. Rahmi Aksungur imzalı heykelcik ödülü ve ödül belgesi, önceki akşam galeride yapılan bir tören eşliğinde, yazar ve eleştirmen Doğan Hızlan tarafından takdim edildi. Bu yıl dördüncü kez yapılan yarışmaya 33 kentten toplam 269 ressam, 393 resimle katıldı. Ödül nedeniyle sergilenmeye değer bulunan 25 yapıt ise, galeride 23 Haziran'a kadar görülebilecek. Genç yaşta Nuri İyem Resim Ödülü'nü kazanan 29 yaşındaki Sungur, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Heykel eğitimi alıyor. Sanatçı aynı zamanda, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu. Ancak bu birikim, Sungur'un tuvalden kopacağı anlamını taşımıyor. "Resme başka bir açıdan yaklaşabilme fırsatı buluyorum" diyen Sungur'un yapıtlarında medya eleştirisi ve insanın ölümle olan ilişkisi önemli bir yer tutuyor. "Ben kendimi gerçekçi olarak görüyorum; bazı olaylar var. Bunları resme konu ediniyorum ve bunlar kimsenin kolay kolay görebileceği şeyler değil," diyen Sungur, yapıtlarında özellikle medyaya ve internete yönelik referanslar veriyor.

'SON DAKİKA' RESİMLERİ
Sungur son olarak, uçak kazası konulu bir resim üretmiş. Ancak bu resimde yer alan 'FLAŞ HABER.... FLAŞ HABER" bantı, sanatçı için özel bir yere sahip. Sanatçı, "O bant, 'o' gerçekliğin bir parçası. Onu oradan ayıklamak, benim görmediğim birşeyi anlatmaya çalışmam olurdu. Yalancılık olurdu" diyor. Vicdan unsuru ise, sanatçının resimleriyle yüzleşmenin hem kilidi, hem de anahtarı gibi. Sanatçı bu konuya açıklık getirirken, "Kendi vicdanımı da, bu vicdanı tatmin etmek için uydurduğumuz yalanları da işlerimde sorgulamaya çalışıyorum" diyor. Bilgi: 0212 265 8158

Ölüm, 'aslanın ağzında'
EVREN Sungur'un resimlerinde ölüm teması özellikle öne çıkıyor. Sanatçı bu kapsamda yaptığı tablolardan birinde, YouTube'daki Bakıcısını Yiyen Aslan filminden yola çıkmış. Filmi kendisinin de izlediğini açıklayan Sungur, "Orada birisi oturmuş, bu olayı elini titretmeden çekip bir de YouTube'a koymuş. Biz de bunu izliyoruz. Ben oturup bunu seyredişimizi de, bunu çeken adamın da nasıl bir adam olduğunu da eleştirmeye çalıştım, ama oturup kendim de bunu izledim," şeklinde konuşuyor.