Tokat ve Bolu'da KKKA şüphesi

Tokat ve Bolu'da iki kişi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesi ile hastaneye kaldırıldı.

Perşembe 11.06.2009 15:26
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 17:31
ABONE OL
Tokat'ta çobanlık yaparken kene tarafından ısırılan çocuk, mide bulantısı şikayetiyle gittiği hastaneden, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı şüphesiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede KKKA şüphesiyle dün ölen hastanın ardından 21'e düşen yatan hasta sayısı son vakayla birlikte tekrar 22'ye yükseldi.

Tokat merkeze bağlı Ortaören köyünde yaşayan Yunus Güzel(14), kendi hayvanlarını otlatırken kene tarafından ısırıldı.

2 gün sonra midesi bulanmaya başlayan Güzel, yakınları tarafından Tokat Devlet Hastanesi'ne götürüldü. KKKA şüphesiyle burada bir gün müşahade altında tutulan Yunus Güzel, bugün ambulansla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Üniversite hastanesine getirilen Güzel'in acil serviste kan örneği alındı. Serum takılan Yunus Güzel, daha sonra KKKA şüphesiyle Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'nde tedavi altına alındı.

Bu arada CÜ Tıp Fakultesi'nde KKKA şüphesiyle tedavi görürken dün ölen Tokat nüfusuna kayıtlı Mediha Ünal'ın ardından bu dönem KKKA'dan yaşamını yitirenlerin sayısı 8'e yükselmiş oldu. Aynı hastalıktan hastanede tedavi görenlerin sayısı da bugün yatırılan Yunus Güzel ile birlikte 22'ye çıktı.

BOLU'DA BİR KİŞİ KKKA ŞÜPHESİYLE ANKARA'YA SEVK EDİLDİ

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde rahatsızlanan ve ailesi tarafından hastaneye götürülen kişi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesi ile Ankara'ya sevk edildi.

Mudurnu'da oturan ve hayvancılıkla uğraşan H.Ş. (52), aniden rahatsızlanarak eşi tarafından Mudurnu Devlet Hastanesine getirildi. Hastanede serum verilen H.Ş, tekrar evine gönderildi.

Evde istirahat ettiği sırada koluna serum takılan noktanın aşırı derecede kanaması sonucu tekrar hastaneye kaldırılan H.Ş'ye müdahale edildi. Acil servisteki tüm müdahalelere rağmen H.Ş'nin kanaması durmayınca, hasta KKKA şüphesiyle Bolu Köroğlu Devlet Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan tetkikler sonrası özel kıyafetler giyen ekip, H.Ş'yi ambulansla Ankara Numune Hastanesine sevk etti.

Öte yandan Mudurnu'ya giden özel kıyafetli bir ekip de H.Ş ile birlikte yaşayan N.B, Ş.B. ve T.Ö'den kan örnekleri alırken, eve kimsenin girmemesini ve kanlı kıyafetlerin de yakılmasını istedi.