"Altın Koza"lar yarın sahiplerini bulacak

16. Altın Koza Uluslararası Film Festivali, yarın ''Altın Koza''ların sahiplerini bulacağı törenle sona erecek.

Cuma 12.06.2009 15:35
Güncelleme: Cuma 12.06.2009 15:48
ABONE OL
Adana'yı bir hafta boyunca sinema dünyasının kalbinin attığı merkeze dönüştüren festivalin yarın Merkez Park Amfi Tiyatro'da yapılacak töreninde, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması ''Altın Koza'' ödülleri sahiplerini bulacak.

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda, son bir yılda üretilen 12 ulusal film, başkanlığını Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı, oyuncular Meltem Cumbul, Özgü Namal ve Bulut Aras ile yönetmen Özcan Alper, senarist–yazar Füruzan, müzisyen Mazlum Çimen, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve sinema yazarı–akademisyen Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal'dan oluşan jürinin önüne çıktı.

Yarışma kapsamında ''Büyük Jüri En İyi Film'', ''Büyük Jüri Yılmaz Güney'', ''En İyi Yönetmen'', ''En İyi Senaryo'', ''En İyi Görüntü Yönetmeni'' ve ''En İyi Müzik'' dallarında ödül verilecek. Festival izleyicilerinin belirleyeceği bir film ''Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü''nü alacak.

Ulusal ve uluslararası sinema ve medya konuklarının katılacağı gece, Kanal 1'den canlı yayınlanacak.
Sunuculuğunu Şebnem Dönmez'in yapacağı gecede şarkıcı Ferhat Göçer film müziklerini seslendirecek.

ONUR ÖDÜLÜ ALAN FİLİZ AKIN: ÇOK DUYGULANDIM VE ONURLANDIM

16. Altın Koza Film Festivali kapsamında Onur Ödülü'ne layık görülen oyuncular Filiz Akın ve Yusuf Sezgin ile müzisyen Cahit Berkay, büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi.Türk sinemasının ''masum sarışını'' olarak dün Park Zirve tesislerinde düzenlenen törende ödülünü alan Filiz Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Altın Koza'nın kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını, bu nedenle ödül almayı çok istediğini söyledi. Altın Koza'nın Türk sineması bakımından da ayrıcalıklı bir yeri bulunduğunu ifade eden Akın, ''Çok duygulandım ve onurlandım'' dedi.

Eski Türk filmlerinin insanların içini titrettiğini belirten Akın, yeni dönem sinemasında da başarılı işlere imza atıldığını kaydetti.

Dizilerde de çok önemli oyuncuların görev aldığını ifade eden Akın, ''Yerinizi kim doldurur?'' diye soranlara ''O kadar çok başarılı oyuncu var ki hepsi birbirinden iyi ve çok iyi yerlere gelecekler'' dediğini belirtti. Yusuf Sezgin ise yeni dönem Türk sinemasını çok başarılı bulduğunu ifade etti.

Sezgin, ''Artık bizim dönemimizdeki zorluklar, en azından teknik olarak yaşanmıyor. Sinema benim hayatımın en önemli parçası. Genç sinemacı arkadaşlara bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Bu mesleği sevsinler, eğitimlerini alsınlar ve kalıcı olsunlar'' dedi. ''Köprü'', ''Devlerin Aşkı'' ve ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' gibi çok sayıda unutulmaz filmin müziklerini yapan Cahit Berkay da sevgisi ve emeğinin ödüllendirilmesinden mutlu olduğunu bildirdi.

Sinemada müziğin ayrı bir alan olarak görülmediğini kaydeden Berkay, ''Sinemada müzik okulu yok ne yazık ki. Yönetmene göre filmlerde müzik farklı ele alınıyor. Sinemada tekniğe, senaryoya yaklaşıldığı gibi müziğe yaklaşılmıyor'' diye konuştu.

Türkiye'de sinema müziği anlayışının yaygınlaşması için biraz daha zaman geçmesi gerektiğini belirten Berkay, buna karşın emeğinin onurlandırılmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

16. Altın Koza Film Festivali kapsamında dün düzenlenen törende yönetmen Ömer Lütfi Akad, oyuncular Filiz Akın ve Yusuf Sezgin ile müzisyen Cahit Berkay'a Onur Ödülü verilmişti.