Bilge köyünde buruk karne sevinci

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde, 25'i ilk, 15'i ana sınıfı olmak üzere toplam 40 öğrenciye karneleri dağıtıldı.

Cuma 12.06.2009 12:41
Güncelleme: Cuma 12.06.2009 17:30
ABONE OL
Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen ve 6'sı çocuk, 16'sı kadın 44 kişinin öldüğü saldırıdan bir hafta sonra eğitim ve öğretimin yeniden başladığı ilköğretim okulunda bugün karne dağıtımı yapıldı.

Karne dağıtımından önce 25'i ilköğretim 15'i ana sınıfı öğrencisi toplam 40 öğrenci okul bahçesinde toplandı. İstiklal Marşı ve andın okunmasından sonra öğretmen Sadık Akbulut, çocukların tek tek isimlerini okuyarak karnelerini dağıttı.

Saldırıda yaşamını yitiren Ayşe Çelebi ile 14'ü de aileleriyle birlikte göç etmek zorunda kalan toplam 15 öğrenci karne sevincini, arkadaşlarıyla birlikte yaşayamadı.

KARNELERİYLE MEZARLIĞA GİTTİLER

Saldırıda anne ve babalarını kaybeden bazı öğrenciler, karne almanın sevincini anne ve babalarıyla paylaşamadı. Sevinç ve hüznün birbirine karıştığı bugün karnelerini alan çocuklar ellerinde karneleriyle, saldırıda kaybettikleri anne ve babalarının mezarına koştu. Ellerindeki karneleriyle bir süre mezarlıkta kalan çocuklar, daha sonra dualar okuyarak ayrıldı.

''HAYAT NORMALE DÖNDÜ''

Muhtar Abdurrahman Çelebi, taziyelerinin devam ettiğini belirterek, ''Hayat normale döndü. Her şey iyiye gidiyor. Çocuklar da kendilerini toparladı. Psikolojileri düzeldi. Yaşanan olaya kader diyelim. Dosyamız da Mardin'e geldi. Buna da sevindik'' dedi.

Olayı gerçekleştirenlerin cezalarının en ağır bir biçimde verilmesini isteyen Muhtar Çelebi, ''Dünyada olmayan bir olay. Saldırıyı yapanların da dünyada olmayan bir cezayı alacaklarına inanıyorum. Bu dünyaya mal olan bir olay'' şeklinde konuştu. Çelebi, daha önce yetkililerden talep edilen, köyün yakınlarında yeni bir okul yapılması için yer tespitinin de yapıldığını bildirdi.

ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLAR

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne anne ve babaları ölen çocukların kayıtlarını yaptırdıklarını belirten muhtar Çelebi, çocukların devlet korumasında olduğunu ve akrabaları aracılığıyla çocuklara bakacaklarını kaydetti.

Darüşşafaka yetkililerinin saldırıda anne ve babasını kaybeden çocukları okutmayı talep ettiklerini anlatan Abdurrahman Çelebi, 2 yetkilinin köye gelerek kendileriyle görüştüğünü ifade etti.
Çelebi, ''Üçüncü sınıfta okuyan çocuklarımızın tamamını Darüşşafaka'ya göndermeyi düşünüyoruz. Bu çocuklar bize emanet'' dedi.

ÇOCUKLARA MORAL GEZİSİ

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen ve 44 kişinin öldüğü saldırıda yakınlarını kaybeden 4 çocuk, moral gezisi için İstanbul'a getirildi.

Saldırıda yakınlarını kaybeden Canan, Ali, Hasret ve Polat Çelebi, öğretmenleri Sadık Akbulut ile THY'nin tarifeli uçağıyla Mardin'den İstanbul Atatürk Havalimanı'na geldi.

Saldırı sonrası köye giderek köy okulunun çevresine figürler çizen ve çocukları İstanbul'daki sergisinin açılışına davet eden ressam Canan Berber de çocukları havaalanında karşıladı. Çocukları evinde misafir edeceğini belirten Berber, açılacak resim sergisinin gelirinin Bilge köyü çocukları için harcanacağını kaydetti. Berber, çocuklara İstanbul'da kalacakları süre içinde kentin tarihi ve turistik yerlerini de gezdireceklerini söyledi.

Öğretmen Sadık Akbulut da çocukların bugün karne aldığını, hepsinin karnesinin iyi olduğunu belirterek, ''Çocukları moral gezisi için İstanbul'a getirdik. İstanbul'u gezdikten sonra pazar günü döneceğiz'' dedi.