Öğrencilerin karne heyecanı

İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 15 milyon öğrenci, bugün karne aldı.

Cuma 12.06.2009 08:44
Güncelleme: Cuma 12.06.2009 17:18
ABONE OL
2008-2009 eğitim-öğretim yılı bugün sona erdi. İlköğretim ve liselerde öğrenim gören 15 milyona yakın öğrenci, 8 Eylül 2008'de başlayan eğitim-öğretim maratonunu tamamlayarak, yaklaşık 3.5 ay sürecek tatile başladı.

İlköğretim 6. sınıf öğrencileri ise karne heyecanıyla sınav heyecanını ard arda yaşayacak. İlköğretim 6. sınıfta okuyan yaklaşık 1 milyon 100 bin aday, 13 Haziran Cumartesi günü Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) katılacak.

SBS, tüm il merkezleri ile yurt dışında Lefkoşa, Trablusgarp, Riyad, Medine, Cidde, Aşgabat, Bakü ve Bişkek'de gerçekleştirilecek.

SBS tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00'da merkezi sistemle aynı anda yapılacak. Sınavda adaylara 80 soru yöneltilecek ve 90 dakika süre verilecek.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için adayların en geç saat 09.30'da sınav yerlerinde hazır olmaları gerekiyor. Adayların, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya pasaport, en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi de bulundurmaları isteniyor. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacak.

Öğrencilerin, sınav salonlarına alınırken yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat bulundurup bulundurmadığı kontrol edilecek. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarını ihlal ettiği için tutanakla geçersiz sayılacak. Öğrenciler sınava başı açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle girecek.
Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak, ilk 60 dakika içinde ise sınav salonu terk edilemeyecek.

Öğrenciler, sorulara verdikleri cevapları alamayacak. Bu kurala uymayanların sınavı geçersiz olacak. 8. sınıfların sınav sonuçları 13 Temmuz 2009'da, 6 ve 7. sınıfların sınav sonuçları 31 Temmuz 2009'da açıklanacak. Sonuçlar, http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecek.

Lise son sınıf öğrencileri de hem mezun olmanın hem de 14 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) heyecanını bir arada yaşayacak.

Katılacakları sınavı kazanacak ilköğretim ve lise mezunları, kayıt ve tercih işlemleri dolayısıyla tatilde de yoğun tempoyu sürdürecek.

2009-2010 eğitim-öğretim yılı, Ramazan Bayramı'nın ardından 24 Eylül 2009 Perşembe günü başlayacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÇUBUKÇU: BAZILARINIZIN KARNESİNDE SİZLERİ ÜZEN NOTLAR OLABİLİR AMA
BUNLAR TELAFİ EDİLEBİLECEK ŞEYLERDİR. HİÇ ÜZÜLMEYİN


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, karnedeki kötü notların telafi edilebileceğini belirterek, ''Asıl önemli olan her koşulda çocuklarımıza duyduğumuz güveni, desteği ve sevgiyi sürdürmektir'' dedi.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 15 milyon öğrenci, karnelerini alarak yaz tatiline çıktı. Bakan Çubukçu, 2008-2009 eğitim-öğretim yılının sona ermesi nedeniyle, Türkkonut Emel Önal İlköğretim Okulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine katıldı. Çubukçu, burada yaptığı konuşmada öğrencilere seslenerek, ''Bizim size inancımız çok büyük. İsterseniz çok büyük işler başarabileceğinizi biliyoruz'' dedi.

Öğrencilerden güzel bir tatil geçirerek yeni öğretim yılına enerji ve umut dolu bir başlangıç yapmalarını isteyen Çubukçu, programları, ders kitaplarını, ders araçlarını ve yeni yapılan okul binalarını, bilgiden bilgi üretmeye yönelik anlayışla hazırladıklarını anlattı. Çubukçu, ''Bazılarınızın karnesinde sizleri üzen notlar olabilir ama bunlar telafi edilebilecek şeylerdir. Hiç üzülmeyin. Tatilinizi okuyarak, dinlenerek, eğlenerek, spor yaparak ve ilgi alanlarınız çerçevesinde inceleme, araştırma yaparak geçirmenizi diliyorum'' diye konuştu.

Öğretmenlere de hitap eden Çubukçu, eğitimde feda edilecek tek bir fert bile olmadığını vurguladı. Öğretmenlerin, her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğu bilinci ile gösterdiği çabanın her türlü takdir ve değerin üstünde olduğunu dile getiren Çubukçu, ''Atatürk'ün 'Öğretmenler, gelecek nesil sizin eseriniz olacaktır' veciz sözünün bilinciyle sizlere çok güvenmekteyiz'' dedi. Çubukçu, velilere de şöyle seslendi:

''Sizler bu eğitim-öğretim yılında her zaman ve her koşulda çocuklarınızın yanında oldunuz. En büyük hayallerinizden birisi çocuğunuzun iyi bir eğitim almasına yönelik doğru adımlar atılmasını sağlamaktı. Bugün, çocuklarımız karne heyecanı yaşıyor. Çocuklarımız ellerinden gelen gayreti göstererek çalıştılar, yeteneklerine göre başarılı da oldular. Karnelerindeki notları elbette önemlidir ama asıl önemli olan her koşulda çocuklarımıza duyduğumuz güveni ve desteği sevgiyi sürdürmektir. Çocuklarımızın karnelerindeki istenmeyen notların telafisi her zaman mümkündür. Onlara rehberlik etmek, yanlarında olduğunuzu ve sevdiğinizi hissettirmek önemli. Çocuklarımızın yetenekleri ve hayalleri doğrultusunda daha ileriye gideceklerine yürekten inanıyorum.''

Ankara Valisi Kemal Önal da Türkkonut'un, Ankara'da yaptığı 5 okul, 3 spor salonunu Milli Eğitim Bakanlığına hibe ettiğini belirtti. Törenin, 3 yıl önce vefat eden eşi Emel Önal'ın isminin verildiği okulda yapıldığını hatırlatan Vali Önal, karnesinde düşük notu olan öğrencilerin fazla üzülmemesini de
istedi.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ise 2009 başında yüzde 35 olan okul öncesi eğitim oranının, şu anda yüzde 40'a ulaştığını anlattı. 17 bin engellinin rehabilitasyon merkezlerinden yararlandığını dile getiren Aydoğan, beyin felçli ve otistik çocuklara eğitim verilecek okulların önümüzdeki yıl açılacağını ifade etti.

Bakan Çubukçu, konuşmaların ardından Türkkonut Genel Başkanı Odabaşı'na plaket ve takdir belgesi verdi. Bazı öğrencilerin karnelerini veren Çubukçu, tören boyunca 6 yaşındaki anaokulu öğrencisi Ece Karakaya'yı kucağına oturtarak sevdi.