Altın Koza'dan Günay'a mektup

Sinemacılar, Altın Koza'ya temsilci bile göndermeyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a mektup yazdı. Mektupta devletin desteğine vurgu yapılıyor

Cuma 13.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Altın Koza Film Festivali sinemacılarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki gerilimin su yüzüne çıkmasına neden oldu. Festivale yaptığı desteği bu yıl yarıya düşüren, festivale ve Türkiye Sinema Platformu'nun basın toplantısına temsilci göndermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Ertuğrul Günay'a, sinemacılar dün ortak bir mektup yazdı. Mektupta, Türk sineması ulusal ve uluslararası alanda yükselişteyken, devletin sinemacılara desteğinin sürmesi gerektiği vurgulandı.

USTA İMZALAR BİR ARADA

Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Derviş Zaim, Yeşim Ustaoğlu, Ümit Ünal, Sırrı Süreyya Önder, Erden Kıral, Tayfun Pirselimoğlu gibi yönetmenlerin, Başak Köklükaya, Derya Alabora, Meltem Cumbul, Selen Uçer gibi oyuncuların bulunduğu yaklaşık 40 sinemacının imzasıyla sunulan mektupta sinemacılar isteklerini şöyle belirtti: "Festivallerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, festivalleri düzenleyen yerel yönetimlerin ve yereldeki sivil destekçilerin katkıları olmadan gerçekleşemeyeceğinin farkındayız. Bizler sinemamızın festivalleriyle ve destek fonlarıyla daha ileri bir yere gitmesini istiyoruz, destekliyoruz. Son yerel seçimlerin ardından ortaya çıkan tabloda yerel yönetimlerin desteğiyle gerçekleştirilen film festivallerinden birinin, Gezici Festivali'nin Kars ayağının ve Altın Kaz Film Yarışması'nın yapılamayacağını üzülerek gördük. Adana Altın Koza Film Festivali'nin de Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bu yıl aldığı desteğin azaldığını öğrendik. Bizleri üzen bir başka nokta da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Altın Koza Film Festivali'nde temsil edilmiyor olması. Altın Koza'da gösterilen filmlerinin birçoğu Bakanlık tarafından desteklenmiş olmasına rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı bugün burada değil. Oysa ki bizler, meselâ Onur Ödülleri töreninde Türkiye'de bir sinema varsa bunu sağlayanlardan olan, filmleriyle hepimizin yolunu açan Ömer Lütfi Akad hocamıza, sinemamızın en kıymetli kadın oyuncularından Filiz Akın'a, önemli aktörlerinden Yusuf Sezgin'e ve sinemanın bir müziği olduğunu anlatan Cahit Berkay'a ödüllerini Günay'ın vermesini isterdik. Günay'ı, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nü ve TRT'yi de yanımızda görmek ve sinemamızın geldiği yeri kutlamak isterdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerini, sinemamızın bulunduğu her yerde destekleriyle yanımızda görmek istiyoruz."