Hocaların koltuk davası

Üniversitede bölüm başkanlığı için mahkemelik olan hocaların davasında Yargıtay, şikâyet nedeniyle verilen tazminat kararını "Şikâyet anayasal bir haktır" diye bozdu. Dosya genel kurulda

Cumartesi 13.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Gazi Üniversitesi Onkoloji Bölüm Başkanlığı konusunda hocalar arasında yaşanan tartışmalarda bölüm başkanını dekanlığa şikayet eden hocalar tazminata mahkûm oldu. Yargıtay "şikâyet anayasal bir haktır" diye kararı bozdu. Son kararı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu verecek. Dava dosyasındaki iddia ve savunmalara göre Gazi Üniversitesi'ndeki "makam kavgası" şöyle gelişti: Prof. Dr. Nazan Günel, Gazi Üniversitesi bünyesinde Medikal Onkoloji Bölümü oluşturmak üzere bu üniversiteye atandı. Günel 2003'te yapılan seçimlerde 3 yıllığına "Bölüm Başkanlığı"na seçildi. Bir yıl sonraki rektörlük seçimlerinde Prof. Dr. Rıza Ayhan birinci sıradan seçilerek ismi onay için Çankaya'ya gitmesine rağmen, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, seçimlerde 2'nci sırada yer alan Prof. Dr. Kadri Yamaç'ı rektör olarak atadı. Bu tarihte Kadri Yamaç'ın eşi Doç. Dr. Deniz Yamaç da Onkoloji Bölümü'nde görev yapıyordu. Bölümde bir süre sonra huzursuzluklar başladı. Prof. Dr. Günel çevresine, "kendisinin görevden alınıp Deniz Yamaç'ın getirileceğini" söyledi.

MATBU DİLEKÇELER

Bu huzursuzluk devam ederken, bölümde görev yapan Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Prof. Dr. Aytuğ Üner, Doç. Dr. Deniz Yamaç, Doç. Dr. Mustafa Benekli ve Doç. Dr. Uğur Benekli, Tıp Fakültesi Dekanlığı'na peş peşe dilekçeler verdi. Prof. Dr. Günel'in iddiasına göre "aynı kalemden çıkan" bu dilekçelerde, "Günel'in huzursuzluk oluşturduğu, bölümde görev yapan diğer öğretim üyelerinin akademik faaliyetlere katılmasını engellediği" öne sürüldü. Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu da 2004 yılında bu iddialara dayanarak Prof. Dr. Günel'i görevinden aldı. Bu değişiklikten sonra bölüm başkanlığına, Günel'in iddia ettiği gibi, Rektör Kadri Yamaç'ın eşi Doç. Dr. Deniz Yamaç getirildi. Günel, görevden alınmasının usulsüz olduğu iddiasıyla dava açtı. Ankara 4. İdare Mahkemesi, asılsız suçlamalar içeren dilekçeler üzerine görevden alındığı sonucuna vararak Günel'in göreve iadesine karar verdi.

"ŞİKÂYET ANAYASAL HAKTIR"
Günel, bu kararından sonra hakkında asılsız iddialar içeren dilekçeler vererek görevden alınmasına neden oldukları gerekçesiyle 5 öğretim üyesi aleyhine 10'ar bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Ankara 14'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, şikâyet dilekçelerinin Nazan Günel'in görevden alınıp, Deniz Yamaç'ın getirilmesini sağlamaya yönelik olduğu gerekçesiyle öğretim üyelerini 3'er bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. İtiraz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 4'üncü Hukuk Dairesi, "şikâyet etmenin anayasal bir hak olduğu" gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesi ilk kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na taşındı. Hukuk Genel Kurulu önceki günkü toplantısında dosyayı ele aldı ancak bir sonuca bağlayamadı. Kurul, bir sonraki toplantıda dosyayı yeniden inceleyecek.