'Başarımın sırrı 3 aylık bebeğim ve eşim'

NBA'de takımı Orlando Magic'le kariyerinin zirvesinde bulunan Hidayet Türkoğlu aile yaşantısı ile transferini, hedeflerini ve genç Türk oyuncuları değerlendirdi

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Pazar 14.06.2009
ABONE OL
ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) Doğu Konferansı şampiyonluğunun ardından final serileri oynayan ve kariyerinin zirvesinde bulunan Hidayet Türkoğlu, başarısındaki sırrın eşi Banu ile olan mutlu evliliği ve 3 ay önce doğan kızı Ela olduğunu söyledi. Orlando'daki evinde açıklamalarda bulunan Türkoğlu, antrenmanlardan ve maçlardan eve sabırsızlık içinde geldiğini ve kızının kendisine büyük motivasyon sağladığını anlattı.

36 YAŞINA KADAR DEVAM

Dokuz sezondur oynadığı NBA'de "En çok gelişme kaydeden oyuncu'' ödülünü alan Hidayet Türkoğlu, "Şu an 30 yaşımdayım. 36 yaşıma kadar burada devam edeceğim. NBA'den teklif gelmesi durumunda yardımcı antrenörlük ya da başka bir görev olursa burada da kalmayı düşünebilirim" diye konuştu. NBA Ligi Final serisinde son maçı kaybederek 3-1 geriye düştüklerini ve sezonu iki kupayla kapatma şansını zora soktuklarını söyleyen Hidayet, hiçbir şeyin sona ermediğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerika'da bir tabir vardır; küçümsediklerine 'underdog' derler. Philedelphia'ya karşı geriye düştüğümüzde "Elendi" dediler, onları geçtik. Boston'a karşı da 3-2 mağlupken "İmkânsız" dediler, 7. maçta başardık. Kimse Cleveland'a karşı şans tanımadı. "4-0 kaybeder" gözüyle bakıyorlardı bize. Şimdi de Lakers'a karşı seride 3-1 gerideyiz. Dikkatli olursak başarabiliriz. Ben kendime güveniyorum."

MİLLİ TAKIM VE GENÇLER

Hidayet, milli takımda 2006'da bazı sorunlar yaşadığını, ancak hepsinin artık geride kaldığını da sözlerine ekleyerek, şunları söyledi: "Polonya'daki Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi 24 Temmuz'da kampa gireceğiz. Güzel ortamı yakalarsak şampiyon oluruz ve 2010'da Türkiye'de yapılacak Dünya Şampiyonası'na büyük moralle gireriz." Mehmet Okur'un milli takımla ilgili durumunu bilmediğini ifade eden Türkoğlu, "Mehmet benim arkadaşım. Tabii ki onun da aramızda olmasını isterim" dedikten sonra, Türkiye'de NBA Ligi'nde oynayacak kalitede oyuncular bulunduğunu Semih Erden, Ömer Aşık ve Oğuz Savaş gibi isimlerin ABD'ye genç yaşta gelerek NBA'de kendilerine şans tanınması gerektiğini vurguladı.

HİDAYET DEĞİL 'TÜRK' YA DA 'HİDO' DİYORLAR
FLORİDA
ekibinde performansının ve insanlarla kişisel diyaloğunun çok iyi olduğunu, Orlando halkının da kendisini çok sevdiğini ifade eden milli oyuncu, kimsenin kendisini "Hidayet" olarak bilmediğini, takım arkadaşları da dahil hemen herkesin "Türk" diye hitap ettiğini ya da "Hido" dediklerini vurguladı. Türkoğlu, takım arkadaşları gibi özel bir mönüsü bulunmadığını, eşinin yaptığı Türk yemeklerini yediğini de söyledi.

"NİCHOLSON'LA DOSTLUĞUM ESKİYE DAYANIYOR"
NBA
maçlarına çok sayıda Hollywood yıldızının geldiğini söyleyen Hidayet, "Sohbet etmek tanışmak istiyorlar. Ama içlerinde fanatik bir Lakers taraftarı olan Jack Nicholson'la yıllara dayanan ayrı bir dostluğum var" dedi. Nicholson'ın Los Angeles'taki ikinci final maçı öncesi yanına gelip, "Seni üzeceğiz" dediğini ifade eden milli basketbolcu, "Maçtan sonra mağlubiyete rağmen çok iyi oynadığımı ve üzülmemem gerektiğini söyledi" şeklinde konuştu.