Genci linç edenlere sadece 5'er yıl hapis

Kütahya'da askerlik öncesi son kez sevgilisini görmeye giden 20 yaşındaki Fatih Karaduman'ı döverek öldüren 6 zanlıya verilen cezalar, acılı babayı isyan ettirdi

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Kütahya' nın Domaniç ilçesinde, geçtiğimiz Ağustos ayında askere gitmeden önce sevgilisini son kez görmek isteyen 20 yaşındaki Fatih Karaduman, Çamlıca köyüne gitti. Ancak burada köyün gençlerinin saldırısına uğradı. Darp edilen genç, vatandaşların yardımıyla Domaniç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Kütahya Devlet Hastanesi'ne, daha sonra da Eskişehir Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Karaduman, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Talihsiz gencin başına aldığı darbeler sonucu beyin kanaması geçirip öldüğü belirlendi. Karaduman'ın katil şüphelisi olarak yakalanan ve 5'i 10 aydır tutuklu bulunan 6 kişi, önceki gün Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı. Duruşmada "Ben az vurdum, o çok vurdu" diyerek birbirlerini suçlayan 6 şüpheli hakkında savcı, "Kastın aşılması sonucu adam öldürmek" suçundan cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme heyeti T.K. (17), A.K. (16), R.A. (16), H.B. (17), M.D. (18) ve O.O.'yu (17) önce 9'ar yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından bu cezayı yaşları küçük olduğu için ve iyi halden 5'er yıla indirdi. "

AİHM'YE KADAR GİDERİM"

Karara isyan eden acılı baba Çetin Karaduman, "Oğlum cahil kafaların kurbanı oldu. Bu öyle kavga sonucu bir ölüm değil. Bu bir katliam, hem de cehalet katliamı. Düşünebiliyor musunuz 5-6 genç bir başka genci döve döve linç edip öldürüyor. Oğlumun katillerine verilen ceza ile bir daha yıkıldık. Ceza, cehalet ölümlerine örnek olmalıydı. Gerekirse AİHM'ye kadar giderim" dedi.