Boğaz'da eylem

Türk boğazlarındaki tehlikeli tanker geçişlerini protesto eden çevreciler, irili ufaklı yüzlerce tekneyle İstanbul Boğazı'nı 5 saatliğine gemi trafiğine kapattı

Pazartesi 15.06.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Çevreciler, Türk Boğazları ve Karadeniz'den tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığının oluşturabileceği felaketlere dikkat çekmek için yüzlerce tekneyle İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Eylem nedeniyle İstanbul Boğazı'ndaki transit gemi geçişi 11.00 ile 16.00 saatleri arasında geçici olarak durduruldu. Doğa ile Barış Derneği öncülüğündeki Türkiye Çevre Kozası'na bağlı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen "Türk Boğazları Günü" etkinliği kapsamında, çeşitli limanlardan hareket eden tekneler, Paşabahçe Koyu'nda toplandı. Doğa ile Barış Derneği Karadeniz ve Boğazlardan sorumlu Başkan Yardımcısı İklil Üstün, "Lüfer Altı" adlı teknede bir basın açıklaması yaptı. Türk boğazlarının dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek uluslararası deniz trafiğine geçiş imkânı veren, çevresinde on milyonlarca insanın yaşadığı, Türkiye'nin ve bölgenin doğal ve tek su yolu olduğunu ifade eden Üstün, bu su yolunda 2007 yılında 10 bin 54 tanker ile 144 milyon ton tehlikeli maddenin taşındığını, her 15 dakikada tehlikeli madde taşıyan bir tankerin geçtiğini belirtti.

ATOM BOMBASI ETKİSİ

Her 2 saatte bir sıvılaştırılmış LPG, LNG yüklü tankerin geçtiğini, bunların olası bir patlamasının atom bombası gibi etki yapacağını kaydeden Üstün, "Türk Boğazları'ndan tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığı sırasında olabilecek bir kaza veya sabotaj sonucu milyonlarca insan ölebilir. Canlı yaşam ile doğal, tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerimiz onarılmaz zararlar görebilir" diye konuştu. Etkinliğe katılan tur tekneleri, kayıklar ve yatlar, daha sonra siren çalarak İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Üç planör de alçaktan uçuş yaparak eylemcilere destek verdi.