Karısını dövdü, el ilanıyla özür diledi

Kastamonu'da eşini darp edip eve kilitleyen kocaya kadın hâkim, "Eşime vurduğum için özür diliyorum'' yazılı bin tane el ilanı dağıtma cezası verdi

Pazar 15.06.2009
ABONE OL
Kastamonu'nun Araç ilçesinde, "eşe karşı basit yaralama ve hürriyetten yoksun bırakma'' suçundan yargılanan kişiye ilginç bir ceza verildi. Mahkeme kararıyla 1000 adet "Eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum'' yazılı el ilanı bastırıp ilçe halkına dağıtan vatandaş, ayrıca 50 fidan dikerek bunların 6 ay bakımını yapacak. Şiringüney köyünde çiftçilik yapan Mustafa Kadıncı (32), annesinin evine gitmesi nedeniyle tartıştığı eşi İpek Kadıncı'yı (23) kendisine küfrettiği iddiasıyla darbederek, eve kitleyip bir gün süreyle dışarı çıkmasına engel oldu. Olayın karakola intikal etmesi nedeniyle Araç Asliye Ceza Mahkemesi'nce açılan davanın karar duruşmasında, kadın hâkim, İpek Kadıncı'ya "eşe karşı basit yaralama'' suçundan 6 ay, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma'' suçundan da 1 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

50 DE FİDAN DİKECEK

Hâkim, Mustafa Kadıncı'nın eşinin şikâyetçi olmaması ve sanığın bir daha suç işlemeyeceği konusunda mahkemede olumlu kanaat oluşması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve denetimli serbestli tedbiri uygulanmasını kararlaştırdı. Buna göre mahkeme, Mustafa Kadıncı'yı, iri puntolarla yazılmış "Eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum. Mustafa Kadıncı" ibaresi bulunan bin adet el ilanını tedarik ederek, ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sokaktaki vatandaşlara birer adet olacak şekilde dağıtmakla ayrıca da 50 fidan dikerek 6 ay süreyle bakımlarını yapmakla cezalandırdı.

'BİR DAHA KAVGA YOK'
Mustafa Kadıncı, ceza kapsamında Araç'taki bir matbaaya giderek el ilanlarını ilçedeki Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Askerlik Şubesi, Orman İşletme Şefliği, Belediye Başkanlığı, banka şubeleri, PTT ve Telekom Müdürlüğü'nün birimleri ile Kastamonu Caddesi'nden geçen her vatandaşa, yetkililerin gözetiminde dağıttı. Araç Orman İşletme şefliğince belirlenen alana da 50 fidan dikerek 6 ay süreyle bakımını üstlenen Kadıncı, 5 yıl süreyle denetime tabi tutulacak. Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya yükümlülüklerine aykırı davranması durumunda hapis yatacak. İlginç cezanın muhatabı Mustafa Kadıncı, hâkimin kadın olmasından dolayı böyle bir ceza aldığını savunarak, şöyle konuştu: "Eşimle aramda bir sebepten dolayı tartışma çıktı. Eşime küfretmesi nedeniyle sinirlenerek iki tokat attım. Olay mahkemeye intikal etti. Kadın hakim bana ilginç cezalar verdi. Bir daha böyle bir olay yaşanmayacak, eşimle asla kavga etmeyeceğim.''

'CEZADAN SONRA BANA DAHA İYİ DAVRANIYOR'
Mustafa Kadıncı'nın 8 yıllık eşi ve 3 çocuk annesi İpek Kadıncı, eşinin mahkemeden beri daha iyi davrandığını söyledi. Mustafa Kadıncı yetkililer gözetiminde el ilanlarını Araç sokaklarında halka dağıttı.