Kene tehdidi

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci, kenenin çiftçiden sonra en çok sağlıkçıyı tehdit ettiğini belirtti.

Pazartesi 15.06.2009 11:24
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009 11:26
ABONE OL
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kenenin çiftçiden sonra en çok sağlıkçıyı tehdit ettiğini belirterek önlem alınmasını istedi.

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, keneye bağlı sağlık çalışanı ölümlerinin 2006 yılından beri görüldüğüne dikkat çekerek, "2006 yılında Çorum'da Hemşire Nazlı Yazıcı, 2008 yılında da Bolu'da hemşire olarak görev yapan Arzu Öğren hastalardan KKKA hastalığı bulaşması nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Geçen sene Ankara'da ve Diyarbakır'da doktorlarımıza hastanelerde hastalık bulaşmıştı. Son olarak da Samsun'da bir sağlık teknisyeni arkadaşımız hastadan bu hastalığın bulaşması nedeniyle vefat etti. Keneye bağlı ölümlerde meslek olarak çiftçilerden sonra sağlık çalışanları ikinci sırada. Hastanelerde önlemlerin artırılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

KKKA ile ilgili hazırladıkları rapora da değinen Kahveci; şöyle devam etti: "Hastalık meslek grubu olarak çiftçilerden sonra sağlık çalışanlarını tehdit etmektedir. Kırım Kongo hastalığına insandan insana bulaşma yoluyla sağlık çalışanları yakalanmaktadır. Özellikle hastanelerde gerekli önlemlerin alınmaması ve dikkatsizlik sonucu sağlık çalışanları bu hastalıklara yakalanmış, ölümler meydana gelmiştir. Daha önce hazırladığımız raporda, çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğine dikkat çekerek, kene vakalarının olduğu bölgelerdeki bazı hastanelerde kene birimi kurulmasını istemiştik. Ne yazık ki son yaşanan olay bizim taleplerimizin yerine getirilmesinin zaruretini ortaya koyuyor."

"HASTANELERDE KENE BİRİMLERİ KURULMALI"
Tedavilerin daha yoğun ve etkili olması, ayrıca sağlık çalışanlarının hastalıktan korunması için hastalığın yoğun görüldüğü yörelerdeki büyük hastanelerde özel kene birimlerinin kurulmasının gerektiğini vurgulayan Kahveci, "Hastalığın görüldüğü yörelerdeki belli büyük hastanelerde özel kene birimleri oluşturulmalı, bu birimlerde görev alacak personel eğitime tutulmalı ve hastalık konusunda detaylı bilgilendirilmelidir." dedi.

Kahveci, bu birimlerde görev yapan personeli hastalıktan koruyacak gerekli tıbbi malzemelerin yeteri kadar ve zamanında temin edilmesi gerektiğini söyledi. İş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde kişisel koruyucu tedbirlerin alınması gereğine işaret eden Kahveci, "Bu birimlerin oluşturulması ile Kırım Kongo hastalığına yakalananların hastaların etkin ve yoğun kontrollü bir şekilde tedavi göreceği, bu tedaviyi üstlenen sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanma riskleri azalacaktır. Aksi halde sağlık çalışanları arasında bu hastalıktan ölümler yaşanmaya devam edecektir." diye konuştu.