Elveda Rumeli'ye buruk veda

atv'nin sevilen dizisi Elveda Rumeli, izleyicilerine hüzünlü sezon finaliyle veda etti.

Salı 16.06.2009 12:36
ABONE OL
Vahide'nin ölümüyle birlikte, son bir kaç bölümü buruk geçen Elveda Rumeli'nin sezon finalinde de bu burukluk devam etti. Sütçü Ramiz ve ailesi yaralarını sarmaya çalışsa da hem Makedonya'da yanan ateş, yaşanan acılar hem de kızlarını kaybetmenin acısı yüreklerine oturdu.

televizyongazetesi.com'un haberine göre; Mustafa, Ahmet ve Dilaver, İttihat Terakkici'lere katıldı. Hasan ve Sütçü Ramiz de matbaaya dönüştürülen ahırda basılan gazeteleri halka gönüllü olarak dağıtmaya başladılar. Fatma'nın Vahide'nin arkasından yaşadığı acı gittikçe büyüdü ve onu yatağa düşürdü ama hayat arkadaşı Ramiz ve kızları onu yalnız bırakmadı. Vahide'nin yokluğuna alışmaya çalışan Fatma, kızının mezarını çiçek bahçesine dönüştürdü. Bu arada Sütçü Ramiz de Vahide'yi hiç yalnız bırakmadı. Yaşanan tüm gelişmeleri her gün gidip kızıyla paylaşan Ramiz, hayat arkadaşı Fatma gibi, asker kızının mezarını çiçeklerle süslemeyi de ihmal etmedi.

Elveda Rumeli'nin sezon finalinde bir de sürpriz yaşandı. İttihat Terakkiciler'le buluşmak üzere Mustafa, Dilaver ve Ahmet, Selanik'e gitti. Tren garında, Yüzbaşı Ahmet, askeri okuldan bir öğrencisine rastladı. O öğrenciye ismiyle seslendiği anda, ekran başındakilerin de yüreğini hoplattı. Ahmet Yüzbaşı'nın öğrencisi Mustafa Kemal idi. Ahmet ve Dilaver, bu genç askeri henüz tanımıyordu. Ancak ekran başındakiler, masmavi gözleriyle askeri kıyafetleri içindeki bu genç subayı yakından tanıyordu!

Elveda Rumeli'nin son sahnesinde ise, Sütçü Ramiz yalnızca sırttan bir görüntüsü eşliğinde, olan biteni kızı Vahide'ye anlatırken görüldü. Ancak, aradan tam 9 yıl geçmişti. Ramiz, bu süre içerisinde yaşananları tek tek hem Vahide'ye hem de ekran başındakilere anlattı. Kızancıklar, kızçeler, Hüsmen, Küçük Zarife, İskender hepsi büyümüş. Hüsmen ayak topu (futbol) oynuyormuş. İstanbul Kadıköy'de kurulan ayak takımına gitmesi için Aleks çok destekliyormuş. İskender, çok zekiymiş. Kızancıklar'ın bıyıkları terlemiş... "Herkes büyüdü büyüdü, senin yokluğun da içimizde büyüdü, büyüdü. Yarın Mustafa geliy. Hepimiz geliciz. Yarın hepimiz burada olaciz" diyen Sütçü Ramiz, hem veda etti hem de gelecek sezona için izleyiciyi bu sözlerle hazırladı. Ekranda beliren 'Makedonya 1907' yazısı ise dizinin sezon finalinin son karesi oldu.

Yeni sezonda yeni bölümleriyle ekrana gelecek olan Elveda Rumeli'nin 10 yıl sonrası izleyiciyle buluşacak. Dizideki çocukların büyümüş halleri için de yeni oyuncular kadroya dahil olacak.