İstanbul Boğazı'nda gemi kazası

Türkiye bayraklı "İlkemete" adlı boş kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nda karaya oturdu.

Salı 16.06.2009 11:14
Güncelleme: Salı 16.06.2009 13:55
ABONE OL
İsrail'den Ukrayna'ya giden 94 metre uzunluğunda 5 bin 600 grostonluk boş kuru yük gemisinin dümeni, İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında kilitlendi.

Dümen kilitlenmesi nedeniyle Anadolu Hisarı önlerinde karaya oturan gemi için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı ''Kıyı Emniyeti-1'', ''Kıyı Emniyeti-4'', ''Kıyı Emniyeti-9'' botları ile ''Kurtarma-3'' ve ''Söndüren-6'' römorkörleri bölgeye sevk edildi.

Geminin kendi imkanlarıyla dümen arızasını giderememesi halinde müdahale edileceği belirtildi.

ANADOLU HİSARI ÖNLERİNDE KARAYA OTURAN GEMİ KURTARILARAK BÜYÜKDERE AÇIKLARINA ÇEKİLDİ

İstanbul Boğazı'nda Anadolu Hisarı önlerinde karaya oturan Türkiye bayraklı ''İlke Mete'' adlı boş kuru yük gemisi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerince kurtarılarak Büyükdere açıklarına çekildi.

İsrail'den Ukrayna'ya gittiği sırada Anadoluhisarı önlerinde karaya oturan 94 metre uzunluğunda, 2 bin 659 grostonluk boş kuru yük gemisi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerince kurtarıldı. ''İlke Mete'' adlı boş kuru yük gemisi daha sonra ''Söndüren 3'' ve ''Söndüren 9'' kurtarma römorkörleri ile çekilerek Büyükdere açıklarına götürüldü.

Geminin şirketi adına avukatı Prof. Dr. Mehmet Ülgener yaptığı açıklamada, gemide dümen arızası meydana geldiğini ve bu nedenle demir attığını belirterek, ''Gemi demir atarak kurtulmuş. Geminin kıyıya doğru yaslanması söz konusuydu. Çevre güvenliği nedeniyle yardım talebinde bulunduk'' dedi.

Ülgener, ''İlke Mete'' adlı kuru yük gemisinin, Anadoluhisarı İskelesi'nin hemen yanında bulunan Süren Gündüz'ün kiracı olarak oturduğu yalının iskelesine hafif bir şekilde vurduğunu da bildirdi.