Konya'da bir köy kene karantinasına alındı

Konya'nın Akşehir ilçesi Çamlı köyünde kene tarafından ısırılan bir kişide KKKA tespit edilmesi üzerine köy karantina altına alındı. Konya İl Özel İdare Müdürlüğü 20 bin TL'lik ilaç aldı. Alınan ilaçlarla Çamlı köyünün tamamı ilaçlandı.

Salı 16.06.2009 14:58
Güncelleme: Salı 16.06.2009 17:11
ABONE OL
Geçen hafta Çamlı köyünde bir kişinin kene tarafından ısırıldıktan sonra yapılan tetkiklerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) Hastalığı tespit edilmesi yetkilileri harekete geçirdi. Köy önce karantinaya alındı. Ardından İl Özel İdaresi tarafından alınan kene ilaçları köye gönderildi. Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri 270 ahırda 2 bin büyük ve küçükbaş hayvanı ilaçladı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Mehmet Kaçmaz, toplum sağlığının her şeyin üzerinde olduğunu söyledi. Genel Sekreter Kaçmaz, özel idare olarak geçen yıl kene vakasının görüldüğü Beyşehir, Derbent ve Derebucak ilçelerinde ilaçlanma yapılması için encümenden para aktarıldığını açıkladı.

Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü Veteriner Hekimi Ahmet Evci ise ölümle sonuçlanan kene vakalarına karşı titiz bir çalışmanın yürütüldüğünü kaydetti. Kenelerin daha çok hayvanlarda ve ahırlarda görüldüğünü hatırlatan Ahmet Evci, ahır ve hayvanların bulunduğu bölgelerin ilaçlandığını aktardı. Veteriner Hekim Ahmet Evci, kene ısırmalarında vatandaşların derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelerinin hayat kurtardığını hatırlattı. Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de halkın kene konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla seminerler düzenlendiğini duyurdu.

Ölümcül kenelerin ısırması sonucu bugüne kadar Türkiye'nin değişik illerinde 20 kişi hayatını kaybetti.