"Orman yangınlarına müdahale süresini kısalttık"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarına müdahale süresini 1 saatten 15 dakikaya indirdiklerini belirterek, ''Çıkacak orman yangınlarına müdahale edebilecek 40 havadan söndürme ekibimiz var'' dedi.

Salı 16.06.2009 14:19
ABONE OL
TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, ''Orman yangınlarının büyümesine fırsat vermeden müdahale edebileceğinizi söyleyebiliyor musunuz?'' sorusuna, orman yangınlarına müdahale süresini kısalttıklarını, ileri teknolojiler yardımıyla geçmişte 1 saat olan müdahale süresini 15 dakikaya indirdiklerini kaydetti.

''Kara ve hava ekiplerimiz muhteşem bir donanıma sahip'' diyen Eroğlu, Genelkurmay Başkanlığının bazı hassas bölgelerde özel birlikler eğittiğini belirterek, Bakanlık olarak kendilerine malzeme verdiklerini kaydetti. Bu yıl, diğer kurum ve kuruluşlar ile belediyelerin elemanlarını da eğitmeye başlayacaklarını bildiren Eroğlu, ''Bu yüzden ümitliyiz. Nitekim çıkan bazı yangınları da hemen anında söndürdük'' diye konuştu.

Eroğlu, orman yangınlarına kaç helikopter ve uçakla müdahale edileceğinin sorulması üzerine, ''Toplam 40 aracımız var. Bunlardan 4'ü amfibik uçak, 16'sı büyük yangın söndürme helikopteri, diğerleri THK'nın küçük uçakları... Bunlarla birlikte 40 adet havadan yangın söndürme ekibimiz var'' karşılığını verdi.

Hassas bölgelerde orman içine çok sayıda havuz ve küçük göletler inşa ettiklerine dikkati çeken Eroğlu, bunların kısa zamanda suyu alıp yangını söndürmede etkili olacağını, uzak mesafelerde söndürme süresinin uzadığını kaydetti. Geçen yıl bu şekilde 300 havuz ve gölet inşa ettiklerini anlatan Eroğlu, ''Olabilecek en büyük hazırlıkları yaptık'' dedi.