Yabancı hizmetçi çetesi çökertildi

Yalnız yaşayan yaşlı kadınların evine kadın hizmetçi yerleştiren Ermeni ve Gürcü uyruklu çete, 5 milyon dolarlık gasp ve hırsızlık yaptı

Pazartesi 16.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı dedektifler iki kadının benzer şekilde evlerinde elleri ve ayakları bağlanarak gasp edildiklerini söylemesi üzerine harekete geçti. İki kadının hizmetçilerinin sahte pasaportla ülkeye giriş yaptığını belirleyen polis, ikisi Gürcü, 9'u Ermeni 11 kişiyi gözaltına aldı. Çete lideri Ermenistanlı "Edgar" adlı kişi kaçarken, yardımcısı Misak Nazaryan gözaltına alındı. Nazaryan'ın evinde Rus çarlığı döneminden kaldığı sanılan altın kaplama tabanca ile ziynet eşyaları ve kasa açmakta kullanılan malzemeler ele geçirildi. Sorguda çetenin üç kadını gasp ettiği, 4 kişinin evinden hırsızlık yaptığı ortaya çıkarıldı.

ANTİKALAR YURTDIŞINA GİTTİ
Çetenin bu suçlardan toplam 5 milyon dolar para elde ettiği öğrenildi. İşlemleri tamamlanan 11 kişi adliyeye sevk edildi. 1.5 yıldır suç işlediklerini itiraf eden Nazaryan'ın "Bizi sürekli Türkiye'ye gelip giden Edgar yönlendiriyor. Hizmetçiler ona bilgi veriyor. Biz de yanımıza aldığımız kasa hırsızları ile evlere giriyorduk. Antika değeri olan ziynet eşyalarını kargo yolu ile yurtdışına gönderiyorduk. İşe yaramayanları ise Kapalıçarşı'da satıyorduk" dediği belirtildi.