Mersin'de domuz gribi

Tatil için Mersin'e gelen bir Türk ailenin çocuğunda "domuz gribi" virüsü tespit edildi.

Çarşamba 17.06.2009 15:06
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 15:28
ABONE OL
Kanada'dan uçakla İstanbul'a ve daha sonra da tatil için Mersin'e gelen bir Türk ailenin çocuğu, yüksek ateş tespit edilerek ''domuz gribi'' şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Baba ve diğer 3 çocuk da aynı hastanede müşahede altına alındı.

VALİ AKSOY: 10 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN SAĞLIK DURUMU İYİ. HAYATİ BİR TEHLİKESİ YOK

Kanada'dan tatil için Mersin'e gelen Türk ailenin çocuklarından birinin H1N1 virüsü şüphesi ile hastaneye kaldırıldığı, baba ve diğer 3 çocuğun da müşahede altına alındığı bildirildi.

Vali Hüseyin Aksoy, kentte 10 yaşındaki bir çocukta ''domuz gribi vakası'' tespit edildiğini söyledi. Aksoy, Kanada'da yaşayan Türk ailenin Mersin'e tatil amaçlı geldiğinin belirlendiğini vurguladı. Ailenin müşahede altında tutulduğunu ve çocuğun tedavi altına alındığını ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:

''10 yaşındaki erkek çocuğun sağlık durumu iyi. Hayati bir tehlikesi yok. 3 kardeşi ve babası ise herhangi bir bulgu olmamasına rağmen gözlem altında. Halkımızın endişe edeceği herhangi bir şey yok.''

Çocuğun başka kişilerle temasta olup olmadığının araştırıldığını anlatan Aksoy, ''Durum Sağlık Bakanlığına iletildi. Araştırmalar sürüyor. Ama şu ana kadar 10 yaşındaki çocuğun dışında tespit edilen herhangi bir bulgu yok'' dedi.

Tahlil sonuçlarının ''pozitif'' çıktığını bildiren Aksoy, şunları kaydetti:

''Müdahale çalışmaları sürüyor. Bahsettiğim çocuktan başka bir kimsede herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ama araştırıyoruz.

Bilindiği üzere bu hastalığa yakalananların hepsinin hayatını kaybedeceği gibi bir şey yok. Ölüm riski, hastanın bağışıklık sistemi ve yapılan etkili müdahale ile ilgili. Bu konuda arkadaşlarımız hazırlıklarını gribin başlangıcından itibaren kent genelinde yapıyordu. Bu konuda hepimiz çok hassas ve duyarlıyız.''

Bu arada, ailenin Kanada'dan uçakla İstanbul'a ve daha sonra da uçakla Adana'ya geldiği, karayolu ile Mersin'e ulaştığı öğrenildi.