Ödemiş'te makilik alanda yangın

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki makilik alanda yangın çıktığı bildirildi.

Çarşamba 17.06.2009 14:23
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 17:46
ABONE OL
İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Kaymakçı beldesinin yakınında makilik alanda başlayan ve rüzgarın etkisiyle büyüyerek yerleşim yerlerine ilerleyen yangının, büyük oranda kontrol altına alındığı öğrenildi.

Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu, yangının bir nokta dışında kontrol altında olduğunu bildirdi. Birgi beldesine bağlı Bucak köyüne yönelen yangının buraya sıçramaması için yoğun çaba harcandığını ifade eden Koçoğlu, ekiplerin ağırlıklı olarak bu bölgeye kaydırıldığını söyledi.

Koçoğlu, şu ana kadar makilik ve tarım arazilerini de içine alan 80 hektarlık alanın yandığını belirtti. Yangına, İzmir Büyükşehir, Bayındır, Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Kaymakçı, Birgi ve Gölcük belediyeleri ile Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, karadan müdahale ediyor. Ekiplere, Kaymakçı beldesinden yüzlerce vatandaş ile Ödemiş ve Kiraz Jandarma komutanlıklarına bağlı askeri birlikler de katılıyor.

Söndürme çalışmalarına İzmir, Akhisar, Denizli ve Milas Orman işletmelerine bağlı 5 helikopterin yanı sıra 5 uçak havadan destek sağlıyor.

Öte yandan, yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere Kaymakçı beldesine gelen Ödemiş Belediyesine ait 35 ZKB 53 plakalı itfaiye aracı devrildi. Kazada, araç sürücüsü Ali Haydar Çörek ile İtfaiye Amiri Şerafettin Gölcük yaralandı. Yaralılar Ödemiş Devlet Hastanesine kaldırıldı.