Muğla'da helikopter düştü

Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale eden bir yangın sönderme helikopterinin, Milas'taki Geyik Barajı'ndan su alırken düştüğü bildirildi.

Perşembe 18.06.2009 13:48
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 21:17
ABONE OL
Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Çine ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale eden ve Milas'taki Geyik Barajı'ndan su alırken düşen helikopterde 3 Rus ve 1 Türk pilot ile 1 orman görevlisinin bulunduğunu kaydetti.

Aydın, helikopterin düştüğü bölgeye ulaşan ekiplerin çalışma başlattığını kaydetti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

DÜŞEN HELİKOPTERİN YERİ BELİRLENDİ

Muğla'nın Milas ilçesinde Geyik Baraj gölüne düşen helikopterle ilgili arama çalışmalarından bir sonuç alınamadı. Yaklaşık 7 saattir devam eden arama çalışmalarına hava kararınca ara verilecek. Yarın sabahın ilk ışıklarıyla birlikte arama ve kurtarma çalışmalarına yeniden başlanacak. Uzun süren kurtarma çalışmaları, Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteriyle ilgili endişeli bekleyişi andırıyor.

Geyik Baraj gölündeki arama çalışmaları toplam 28 kişilik bir ekiple sürdürülüyor. Ekipte toplam 13 dalgıç yer alıyor. Dalgıçlardan 5'i İzmir ve Muğla Sivil Savunma müdürlüklerinden, 4'ü AKUT'tan geldi. Dalgıçlardan 2'si sivil, 2'si de polis. Arama çalışmalarına yardımcı olması için Geyik Barajı'na ayrıca 2 bot ve 2 tekne getirildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, helikopterin koordinatları tespit edildi. Kıyıdan 100 metre uzaklıkta yer alan enkazın, suyun 20 metre kadar altında olduğu belirtiliyor. Arama çalışmalarını enkazın olduğu bölgede yoğunlaştıran dalgıçlar, suyun altındaki görüş mesafesinin sıfıra yakın olduğunu söylüyor.

Milas Özel İzan Hastanesi'nde tedavi gören Başpilot Viktor Iytuynov, koluna bağlı serum şişesiyle olay yerine getirildi. Iytuynov, helikopterin düştüğü yeri gösterdikten sonra hemşirelerin yardımıyla hastaneye geri götürüldü.

Kazanın duyulmasıyla birlikte Geyik Barajı'na vatandaş akını oldu. Çevre köylerden gelen yaklaşık bin kişi, kurtarma çalışmalarını izledi. Çok sayıda jandarmanın geldiği olay yerini, Milas Kaymakamı Şahin Aslan, Muğla İl Jandarma Alay Komutanı Salih Karakaş, Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ulukanlıgil, Orman Genel Müdürlüğü Yangınla Mücadele Daire Başkanı Nurettin Doğan da ziyaret etti. Kayıp orman muhafaza memuru Ali Ekici'nin babası, eşi ve çocukları ise olay yerinin en hüzünlü izleyicileri oldu.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ulukanlıgil, helikopterin su götürmeye çalıştığı Çine'deki yangının devam ettiğini, alevleri kontrol altına almaya çalıştıklarını söyledi. Helikopterin, suyu aldıktan sonra 7 kilometre hızla gittiğini belirten Ulukanlıgil, teknik açıdan bir şey bilmediğini söyledi.

HELİKOPTERDE BULUNAN 5 KİŞİDEN 2'Sİ KAYIP

Milas'ta düşen yangın söndürme helikopterinde bulunan Türk pilot ile Orman Muhafaza Memuru'nun kayıp olduğu belirtildi.

Milas ilçesi sınırlarında bulunan Geyik Barajı'ndan Aydın'ın Çine ilçesindeki orman yangınına müdahale için su aldığı sırada düşen helikopterde bulunan Türk pilot Tanju Tezgel ile Orman Muhafaza memuru Ali Ekin'den haber alınamıyor. Helikopterde bulunan diğer üç kişi ise kendi imkanları ile kurtulmayı başardı.

İŞTE DÜŞEN HELİKOPTERİN GÖRÜNTÜLERİKURTARMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI


Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Geyik Barajı'ndan su alırken düştüğü bildirilen yangın söndürme helikopterindeki personeli kurtarmak için çalışma başlatıldı.

Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ettiği öğrenilen ve suyunun bitmesi üzerine Milas'ta bulunan Geyik Barajı'ndan su aldığı sırada düşen Rus yapımı yangın söndürme helikopterindeki 5 kişiden 3'ünün kurtarıldığı, diğer 2'sinin de kurtarılması için bölgeye ekiplerin sevk edildiği bildirildi.

Jandarma ve Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerin bölgeye ulaştığı ve kurtarma çalışmalarına başladığı bildirildi. Bu arada, Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın'ın da kaza bölgesine gittiği öğrenildi.

DALGIÇLAR ARAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Milas'ın Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterine ve içindeki iki personele ulaşmak için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Bölgeye gelen dalgıçlar, arama çalışmalarına başladı. Bodrum'dan gelen iki dalgıç, helikopterin düştüğü belirtilen bölgede arama çalışması yaptı. İlk arama çalışmasından sonra kıyıya çıkan ve gazetecilere açıklamalarda bulunan dalgıçlar, suyun 10 metre kadar aşağısına daldıklarını belirtti. Suyun altında görüş mesafesinin çok sınırlı olduğunu ifade eden dalgıçlar, şöyle konuştu:

''Suyun 10 metre kadar aşağısına daldık. Suyun altında görüş mesafesi çok sınırlıydı. Yaklaşık 30 santimetreden ötesini göremiyorduk. Bizdeki ışıklar yetersiz kaldı. Projektör talep ettik. Projektör geldikten sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tam doğru yeri aradığımızdan emin değildik, görgü tanıkları bize yeni bilgiler verdiler. Biz de o bölgede aramalarımıza devam edeceğiz.''

Öte yandan, görgü tanıklarından Hasan Şen, bölgede gezdiği sırada helikopterin su almak için göle yaklaştığını ve su alırken düştüğünü ifade ederek, ''Daha sonra suyun içinden 3 kişinin çıktığını gördüm. Bana iki kişinin daha helikopterde olduğunu söylediler. Ben de durumu yetkililere haber verdim'' dedi.

''HELİKOPTERİN TEKNİK BİR ARIZADAN DOLAYI DÜŞTÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUZ''

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, yangın söndürme helikopterinin Geyik Barajı'na düşmesiyle ilgili olarak, ''(Helikopterin) teknik bir arızadan dolayı düştüğünü düşünüyoruz'' dedi.

Aydın, yaptığı açıklamada, yangın söndürme helikopterinin Geyik Barajı'na düştüğünü hatırlatarak, ''Helikopterin arkasındaki bir pilotumuz ve bir orman muhafaza memuru helikopterle birlikte göletin içerisinde. Civardaki dalgıçları hızlı bir şekilde bölgeye getiriyoruz. Onlar (dalgıçlar) dalıyorlar, ancak su çok bulanık olduğu için önlerini görmekte zorluk çekiyorlar'' diye konuştu.

Helikoptere henüz ulaşılamadığını, arama çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Aydın, ''Helikopterin düşüş nedeni belli mi?'' sorusuna, ''Teknik bir arızadan dolayı düştüğünü düşünüyoruz. 2006 yılında da böyle bir olay yaşanmıştı. Ama o zaman insanlar kurtulmuştu. Maalesef bugün suyun içinden çıkamadılar'' diye konuştu.

MUĞLA VALİSİ ALTIPARMAK: 2 PERSONELİN KURTARILMASI İÇİN BAŞLATILAN ÇALIŞMALAR
SÜRÜYOR


Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın helikopterinde bulunan 3 Rus pilotun kurtarıldığını belirterek, helikopterde bulunan 1'i pilot 2 personelin kurtarılması için başlatılan çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Vali Altıparmak, helikopterin düştüğü yönünde bilginin kendilerine gelmesinin ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve kurtarma ekibinin gönderildiğini bildirdi.

Helikopterde bulunan 3 Rus pilotun kurtarıldığını belirten Vali Altıparmak, halen 1'i pilot, diğeri Orman Bölge Müdürlüğü çalışanı 2 kişinin kurtarılması için başlatılan çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

HELİKOPTERDEKİ PERSONELİN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Bu arada, düşen helikopterin yangın söndürme çalışmaları kapsamında özel bir şirketten kiralandığı ve Muğla'nın Milas ilçesinde konuşlandırıldığı öğrenildi.

Görgü tanıkları, helikopterin su aldıktan sonra havalandığını ve kısa süre sonra baraj gölüne düştüğünü kaydetti. Helikopterdeki 3 Rus görevlinin helikopter düştükten bir süre sonra çevrede bulunan vatandaşların da yardımıyla sudan yüzerek kıyıya ulaştıkları öğrenildi.

Helikopterde bulunanların baş pilot Viktor Lytvynov, uçuş teknisyeni Volodymir Koshel, uçuş mühendisi Vyocheslav Sherstobitov, emekli binbaşı Tanju Tezgel ile Milas Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Ali Ekin olduğu bildirildi.

Öte yandan, barajın sularına gömülen helikopterdeki emekli binbaşı Tanju Tezgel ile Milas Orman İşletme Müdürlüğünde görevli ormancı Ali Ekin'e halen ulaşılamadı. Bölgeye kurtarma çalışmalarına katılmak üzere çok sayıda dalgıç helikopterlerle getirildi. Ayrıca çalışmalara katılmak üzere AKUT görevlileri de bölgeye helikopterlerle geldi.

Milas Jandarma Komutanlığı ekipleri, helikopterin düştüğü bölgede güvenlik şeridi oluşturdu. Ormancı Ali Ekin'in oğlu Kemal Ekin de helikopterin düştüğü bölgeye geldi. Kemal Ekin, babasının kurtarılmasını umutla bekliyor.

Ormancılar ve bölgedeki yüzlerce vatandaş, arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI KÜÇÜK AÇIKLAMA YAPTI

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahir Küçük, Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın helikopterindeki 3 Ukraynalının yüzerek kıyıya çıktığı ancak Orman Genel müdürlüğü personeli 2 kişiye henüz ulaşılamadığı bildirdi.

Küçük, Orman Genel Müdürlüğü yangın harekat Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Aydın Kabalar köyü mevkinde çıkan orman yangının müdahale etmek üzere Milas'tan hareket eden yangın söndürme helikopterinin Geyik Barajı gölünden su almak üzere alçaldığı sırada düştüğünü söyledi.

Yangına müdahale eden helikopterlerin Ukrayna'dan kiralandığına ve yeni göreve başladığına ve bakımları ile ilgili bir sorun olmadığına dikkat çeken Küçük, şunları kaydetti:

''Helikopterde bulunan 3'ü Ukraynalı, 2'si Türk personelden, 3 Ukraynalı yüzerek kıyıya çıkmışlar ve hastaneye sevk edilmişlerdir. Diğer Orman Genel müdürlüğü personeli 2 kişiye henüz ulaşılamadı. Kurtarma çalışmaları yoğun olarak sürdürülmektedir. İzmir ve Bodrum'dan su altı kurtarma ekipleri de olay yerine yönlendirildi. İnşallah diğer arkadaşlarımızı da kurtarırız.''

Yangın sezonunda günde 10 yangın ile karşılaşılabildiğini anlatan Küçük, yangınlarla mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Küçük'ün açıklamasının ardından açıklama yapan Orman Genel Müdürlüğü Koruma ve Yangınla Mücadele Daire Başkanı Nurettin Doğan da harita üzerinde yangının çıktığı ve helikopterin düştüğü bölge hakkında bilgi verdi.

Bu arada, Küçük'ün açıklamasının ardından olaya ilişkin teknik bilgilerin yer aldığı bilgi notu dağıtıldı. Bilgi notuna göre, baraj gölünden su almak üzere alçalan helikopterle saat 13.21'de irtibat kesildi. Ukrayna tescilli KAMOV-32 tipi helikopter personelinden Ukraynalı pilotlar Viktor Litinov, Vyacesleav Serstobitov ile teknisyen Vilademir Kosel yüzerek gölet kenarına çıktı. Helikopterin Türk pilotu Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin'e henüz ulaşılamadı.

PİLOTUN EŞİ OYA TEZGEL: İYİ BİR HABER DUYMAYI BEKLİYORUM

Milas'ın Geyik Barajı'na düşen yangın helikopterinin Türk pilotu Tanju Tezgel ve ailesinin Bursa'da yaşadığı, yangın sezonunda çalışmak üzere Bodrum'a gittiği öğrenildi.

Tezgel ailesinin evlerinin bulunduğu Mudanya ilçesine bağlı Güzelyalı beldesi 16. Sokak'taki komşuları, olayı gazetecilerden öğrendi. Ailenin komşusu Emin Bekiroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tanju Tezgel ve ailesinin yaklaşık 2 yıl önce buraya taşındığını söyledi.

Tanju Tezgel'in 15 Nisan itibarıyla Bodrum'a gittiğini, ailesini de yanında götürdüğünü ifade eden Bekiroğlu, ''Tezgel ailesi çok sevdiğimiz komşularımızdır. Umarım sağ salim kurtulur'' dedi.

Bekiroğlu, ailenin iki çocukları bulunduğunu bildiklerini kaydederek, Tanju Tezgel'in bugüne kadar orman yangınlarını söndürürken yaşadığı hikayeleri zaman zaman kendilerine anlattığını belirtti. Tanju Tezgel'in işinin zor olduğunu söylediğini ifade eden Bekiroğlu, ''Tanju bey işinin zor olduğundan bahsederdi. Ancak tüm zorluklara rağmen yangını söndürdükleri zaman tüm yorgunluklarının uçup gittiğini anlatırdı. Sevimli bir adamdı'' diye konuştu.

Komşu Sabiha Açılmış ise Tanju Tezgel'in eşi Oya Tezgel'le dün telefonda konuştuğunu hatırlatarak, ''Bana 'Evimiz nasıl' diye sordu. Ben de evlerinin gayet iyi olduğunu, herhangi bir yaramazlığın söz konusu olmadığını anlattım. Sağlık durumlarını sordum. İyi olduğunu söyledi. Haberi duyunca çok üzüldük'' dedi.

Açılmış, gazetecilerin yanında Oya Tezgel'i cep telefonundan arayarak bilgi almaya çalıştı. Oya Tezgel'in komşusuna telefonda ''İyi haberi bekliyoruz'' dediği öğrenildi. Oya Tezgel, Milas'taki evlerinde müjdeli haberi beklediklerini ve komşularıyla Milas Orman İşletme Müdürlüğü çalışanlarının yanında olduğunu belirtti. Tezgel, yakınlarının kendisine destek olduğunu ifade ederek, ''Şu anda konuşabilecek durumda değilim. İyi bir haber duymayı bekliyorum'' diye konuştu.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜLEN YANGINDA 10 HEKTAR ORMANLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınında şu ana kadar 10 hektar alanın zarar gördüğü bildirildi.

Söğütçük köyü mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve rüzgarın etkisiyle Kabalar köyü ormanlık alanına kadar ulaşan yangına Aydın Orman İşletme Müdürlüğüne ait 20 arazöz, 6 orman söndürme ekibi, 150 orman işçisi, çevre ilçe ve beldelerden itfaiye ekipleri müdahale ediyor.

Yetkililer, yangında şu ana kadar 10 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü, söndürme çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.