Okullara e-kayıt geldi torpil dönemi sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu e-kayıt sistemi her yıl yaşanan torpille öğrenci yerleştirme olaylarının önüne geçti. Elektronik ortamda yapılan kayıtların sonucu 29 Haziran'da velilere duyurulacak

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
2009-2010 eğitim öğretim yılı için okullara kayıtlar başladı. Ancak okullarda her yıl görmeye alıştığımız kayıt telaşı yaşanmıyor. Çünkü bu yıl kayıtlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu ekayıt sistemi ile gerçekleştiriliyor. Eğitimde kalitenin yükseltilmesi, veli ve öğrencilerin kendi semtlerindeki okulları sahiplenmesi ve öğrenci kontenjan tespitlerinin daha sağlıklı yapılabilmesini amaçlayan bu sistemle öğrenciler, evlerinin bulunduğu mahalledeki en yakın okula kaydediliyor. Elektronik ortamda yapılan kayıt sonuçlarının 29 Haziran'da duyurulması beklenirken, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, yeni sistemle ilgili SABAH'a değerlendirmelerde bulundu. e-kayıt'ın iyi uygulanması halinde mükemmel bir sistem olduğunu belirten Özer, sistem sayesinde velilerin torpil bularak çocuklarını marka olarak görülen okullara kaydettirme telaşının bu yıl yaşanmadığını ifade etti.

HER ÇOCUK KENDİ MAHALLESİNDE
Özer, "Veliler kendi evlerine yakın okulları tercih etmek yerine, 'marka' olarak görülen okulları tercih etme yoluna gidiyorlardı. Çocuklarını torpil kullanarak ya da fazla miktarda bağış vererek bu okullara kayıt ettiriyorlardı. Bu kaçınılmaz bir gerçekti. Fakat bakanlığımız bunun önüne geçmek için e-kayıt sistemini başlattı. Şimdi her çocuk mahallesindeki en yakın okula gidecek. Böylece aileler, hem servis parası, yemek parası vermekten, hem de aşırı miktarda kayıt parası isteyen okul idarecilerinin elinden kurtulmuş olacak. Velilerin torpil talepleri de artık karşılık bulmayacak" dedi.