Tarihi Meriç Köprüsü aydınlığa kavuşacak

Edirne ile Karaağaç'ı birbirine bağlayan tarihi Meriç Köprüsü gece karanlığında ışık saçacak. 1842 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Meriç Nehri üzerinde 5 yılda inşa adeline köprü, 167 yıldan beri ulaşım hizmeti veriyor.

Perşembe 18.06.2009 11:15
ABONE OL
Gündüz üzerinden binlerce insanın geçtiği Meriç Köprü'sünün gece de şehrin sülüetine kazandırılması için başlatılan ışıklandırma çalışmaları sürüyor. Edirne Belediyesi tarafından başlatılan çalışmanın tamamlanmasından sonra köprünün ışıklandırmasının Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne yetiştirilmesi planlanıyor.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken, şehrin önemli sorunlarından birinin köprülerin aydınlatılması sorunu olduğunu söyledi. Bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirten Döleneken, onarım sırasında elektrik hattının döşenmesi ile ilgili yaptıkları tekliflerin o dönemde yetkililer tarafından kabul edilmediğini anlattı.

Tarihi köprünün aydınlatılması için farklı bir çözüm bulduklarını belirten Döleneken, aydınlatmanın nehir içinden ve kenarından yapılacağını ifade etti. Döleneken, "Onarım sırasında elektrik kabloları köprülerin içerisinden geçirilmediği için köprülerde şu anda enerji yok. Sorunun çözümü için belediye başkanının talimatıyla çalışmalar yapılıyor. Köprünün yanlarına bir takım projektörler ve ışık sistemi yerleştirilerek aydınlatma sağlanacak." dedi.

Köprünün aydınlatılması ile birlikte Meriç nehrinin iki tarafına fıskiyeler yerleştirilecek. Işıklandırılan köprü ve nehirden yükselecek suyu ile birlikte kente gelenlere görsel bir ziyafet sunulacak.