Üç günlüğüne Berlinliyiz

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20'nci yıldönümü, 'kardeş kentler' İstanbul ve Berlin'i buluşturuyor. Toplam üç gün sürecek olan İstanbul'da Berlin Günleri'nde, sanatın bütün dallarına yer var

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
İstanbul'da Berlin Günleri başlıyor. Etkinlik, Berlin ve İstanbul'un kardeş şehir olmalarının ve Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20'nci yılı nedeniyle, New York'tan sonraki en büyük durak olan İstanbul'da 18-21 Haziran arasında düzenleniyor. Etkinlikler, bu akşam saat 21.00'de, Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki ünlü Young Euro Classic Festivali ile öne çıkıyor. Bu ücretsiz konser, Berlin ve İstanbul'un en yetenekli genç müzisyenlerini bir araya getirecek olan Alman-Türk gençlik orkestrası tarafından veriliyor. Konserin şefliği de, her iki kent gibi, kardeşlik mesajını tekrar ederek Cem Mansur ve Tilo Schmalenberg'i aynı şeflik bagetinde buluşturuyor. Kutlamalar nedeniyle, İ s t a n b u l M o - dern'de de özel b i r D u - vartaşı Etkinliği gerçekleştiriliyor. K a t ı - lımcılar, yarından 21 Haziran'a dek süren iki günlük bu etkinlikte, Berlin Duvarı'nın bir parçasını sembolik olarak tasarlayarak, Almanya'nın başkentine kendi mesajını gönderebilecek. Berlin'deki Brandenburg Kapısı'nda bu taşlarla sembolik olarak kurulacak duvar, daha sonra, törenle yıkılacak. Etkinliğe 10.00-18.00 arası katılınabilecek.

ZEYBEK-HİP HOP İÇ İÇE
İstanbul'da Berlin Günleri bünyesinde yine bu akşam saat 19.00'da, bir dans performansı var. Garajistanbul'daki ZEY'BrEak başlıklı bu etkinlik, Avrupa ve Anadolu'nun geleneksel müzikleri ile desteklenen Zeybek ve Hip Hop ritimlerini aynı dansta buluşuyor. Etkinlik, yarın saat 09.30'da Conrad Oteli'nde yapılan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Konferansı ile ekolojik mesajını da verecek İstanbul'da Berlin Günleri plastik sanatlarla da iç içe. Karaköy Voyvoda Caddesi üzerindeki BM Suma Sanat Merkezi, Berlin Senatosu'nun burslu sanatçılarını İstanbul'da Varış ve Kalkış Arasında sergisi ile iki kentin sanat ajandasını bir araya getirecek. Bu sergi, yarın saat 15.30'da açılacak ve ücretsiz gezilecek. Berlin Belediye Başkanı da, etkinlikler kapsamında yarın Tophane'deki Tütün Deposu'ndaki ücretsiz Berlin ve İstanbul'da Sivil Toplum konferansına katılacak. Etkinlik, iki şehrin sivil toplum örgütlerinin iletişim ve işbirliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.