Kayıp kişilerin cesetlerine ulaşıldı

Milas'ta dün Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinin Türk pilotu emekli binbaşı Tanju Tezgel ve Orman Muhafaza Memuru Ali Ekin'in cesetlerine ulaşıldı. Tanju Tezgel'in cesedinin çıkarıldığı bildirildi.

Cuma 19.06.2009 09:13
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 17:53
ABONE OL
Milas'taki Geyik Barajı'nda yangın söndürme helikopterinin düştüğü bölgede çalışmalarını sürdüren polis, sivil savunma ve sahil güvenlik ekiplerinde görevli dalgıçların çalışmaları sonucunda cesetlere ulaşıldı.

İlk olarak helikopterin Türk pilotu Tanju Tezgel'in cesedini sudan çıkarıldı. Ceset, ambulansla Milas Devlet Hastanesi Morguna gönderildi.

Tezgel'in cesedinin çıkarılışı esnasında Milas Orman İşletme Müdürlüğünde görevli ormancı Ali Ekin'in yakınları fenalık geçirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Orman Genel Müdürlüğünün kiralamış olduğu yangın söndürme helikopteri, Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınını söndürmek üzere dün saat 13.15'te Milas'ın Ekin beldesinden kalkışından 15 dakika sonra, Geyik Barajı'nda su aldığı esnada düşmüştü. Helikopterde bulunan 5 kişiden 3'ü kurtulmuştu.

MUĞLA VALİSİ AHMET ALTIPARMAK: EKİPLERİMİZ SUYUN BULANIK OLMASI NEDENİYLE İKİNCİ
CESETE ULAŞAMADI


Milas'ın Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinde bulunan Milas Orman İşletme Müdürlüğünde görevli ormancı Ali Ekin'in cesedine henüz ulaşılamadığı bildirildi.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, helikopterin düştüğü bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı ve Ali Ekin'in yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Vali Altıparmak, olayın ardından ekiplerin süratle bölgeye intikal ettiğini hatırlatarak, ''Yapılan çalışmalar sonrasında helikopterin yeri, hızlı bir şekilde tespit edildi ve pilotun cesedi bir süre önce çıkarıldı. İkinci cesedi çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Suyun altındaki görüş mesafesi çok kötü. Suyun bulanık olması, çalışmaları kötü etkiliyor. Görüş mesafesi aldığım bilgiye göre 20 santim civarında. İkinci cesedin bulunması için dalgıçlar helikopterin kokpit bölümüne son bir dalış daha yapacaklar. Bu noktada ceset bulunamazsa arama çalışmaları helikopterin çevresinde yoğunlaştırılacak. Çalışmalar 36 dalgıç tarafından yürütülüyor.''

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ise yaşanan olayların üzüntü verici olduğuna işaret ederek, ''Acımızı yüreğimize gömerek yangınla mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu mücadelede maalesef arkadaşlarımızı şehit verdik'' diye konuştu. Kahveci, kazanın oluş nedeni ile ilgili gazetecilerin sorularına da şu yanıtı verdi:

''Sivil havacılık uzmanları bölgede çalışmalara başladılar. Kazanın kesin nedeni bu ekiplerin yapacağı incelemenin ardından ortaya çıkacak. Kazadan kurtulanların ifadesi önemli. Kaza raporu çıkmadan bir şey söylemek yanlış olur.''

Kahveci, aynı model helikopterin geçen yıl da Antalya'da düştüğünün hatırlatılması üzerine, bu konun araştırıldığını söyledi.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU: BU YANGININ ÇIKMASINA NEDEN OLAN ANIZLARI YAKAN KİŞİNİN VİCDANI RAHAT MI?

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, insan kaynaklı orman yangınlarının üzücü sonuçlar doğurduğuna işaret ederek, ''Küçük bir ihmal insanların hayatına neden olabiliyor. Bu yangının çıkmasına neden olan anızları yakan kişinin vicdanı rahat mı? Vicdanı sızlamayacak mı merak ediyorum'' dedi.

Bakan Eroğlu, Geyik Barajı'na düşen helikopter ile helikopterin içinde olduğu düşünülen orman muhafaza memuru Ali Ekin'in cesedinin çıkarma çalışmaları hakkında Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın'dan bilgi aldı.

Eroğlu, sulara gömülen helikopterin içinde bulunan ve cesedi çıkarılamayan Orman Muhafaza Memuru Ali Ekin'in eşi, babası ve iki oğlu ile görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

ORMAN YANGINLARI

Düşen helikopter ve orman yangınları hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, düşen helikopterin Milas'tan havalandıktan sonra Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ettiğini hatırlatarak ''Helikopter barajdan su aldığı esnada güç kaybederek bilinmeyen bir nedenle düşmüş'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu, olayda yaşamını yitiren Ali Ekin'in bir vazife şehidi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
''Olayda yaşamını yitiren arkadaşımızın ailesine ve çocuklarına sahip çıkacağız. Arkadaşımızın cesedinin çıkarılması için 35 dalgıç belirli aralıklarla çalışmalarını sürdürecekler. Suyun altında olan helikopterin yüzdürülmesi için çalışmalara en kısa sürede başlanacak.''

Orman teşkilatının yangınlara karşı savaş verdiğini belirten Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
''Çine'de çıkan yangın, arkadaşlarımızın tespitine göre bir anız yangını. Yazık değil mi? Vatandaşın bir ihmalinden dolayı ormanlar yandığı gibi 2 tane can kaybettik. Küçük bir ihmal insanların hayatına neden olabiliyor. Bu yangının çıkmasına neden olan anızları yakan kişinin vicdanı rahat mı? Vicdanı sızlamayacak mı merak ediyorum. İnsanlarımızı orman yangınları konusunda daha fazla duyarlı olmaya davet ediyorum.''

Bakan Eroğlu, verdiği talimatla Ali Ekin ve yakınlarının Milas Orman İşletme Müdürlüğüne ait bir misafirhanede ağırlanmasını istedi.

ARAMA ÇALIŞMALARI

Öte yandan, helikopterin içinde olduğu düşünülen Ali Ekin'in cesedinin çıkarılması için sivil savunma, sahil güvenlik, ve emniyet teşkilatı mensubu 35 dalgıç nöbetleşe arama çalışmalarını devam ettiriyorlar.

KAZADA HAYATINI KAYBEDEN EMEKLİ BİNBAŞI TEZGEL İÇİN ASKERİ TÖREN DÜZENLENDİ

Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın söndürme helikopterinde hayatını kaybeden pilot emekli binbaşı Tanju Tezgel için askeri tören düzenlendi.

Baraja düşen helikopterin içinden dalgıçlar tarafından çıkartıldıktan sonra 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi morguna konulan Tezgel'in cenazesi, otopsi için ambulansla İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Cenazenin gönderilmesi sırasında Milas Garnizon Komutanlığı tarafından askeri tören yapıldı. Tezgel'in cenazesini morgdan alan tören mangası Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlarında taşıyarak ambulansa koydu.

Törene pilot binbaşının eşi Oya Tezgel, oğlu Coşkun Tezgel, torunları ile Milas Garnizon Komutanlığında görevli askerler katıldı. Törende, askerlerle birlikte Tezgel'in yakınlarının da asker selamı durdukları görüldü. Ambulansa konulan cenaze İzmir'e gönderildi.

MUĞLA ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ AYDIN: SİVİL SAVUNMA EKİPLERİ HELİKOPTERE ULAŞTI

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın söndürme helikopterine sivil savunma ekiplerinin ulaştığını söylemişti.

Aydın, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte helikopterin düştüğü noktada arama çalışmalarına yeniden başlandığını belirterek, ''Sivil savunma ekipleri helikopterin yerini nokta olarak tespit etti ve helikoptere ulaştı'' demişti.

Aydın, helikopterin yerinin belirlenmesinin ardından dalgıçların, kayboldukları bildirilen Türk pilot ve orman muhafaza memuruna ulaşmaya çalıştığını kaydetti. Bu arada, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin de olay yerine gelerek arama çalışmaları hakkında bilgi alacağı öğrenilmişti.

BULUNAN HELİKOPTERİN TERS DÖNMÜŞ VAZİYETTE OLDUĞU AÇIKLANDI

Milas'ın Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinin yerinin tespit edilmesinin ardından bölgeye gelerek çalışmalara başlayan sivil savunma, polis ve sahil güvenlik ekiplerinde görevli 20 dalgıç, kaybolan 2 personeli arama çalışmalarına başlamıştı.

Helikopterin bulunduğu yerin nokta olarak tespit edilmesinin ardından, dalgıçlarca bölgeye çalışmalarda yol göstermesi amacıyla ''işaret şamandıraları'' yerleştirilmişti. Helikopterde kaybolan 2 personeli bulmak için bölgeye helikopterlerle polis, sivil savunma ve sahil güvenlik ekiplerinde görev yapan 20 dalgıç getirilmişti.

DALGIÇLAR HELİKOPTERİN BENZERİNİ İNCELEDİ

Arama çalışmalarına katılan 20 dalgıç, Marmaris'te görev yapan ve düşen helikopterle aynı model olduğu öğrenilen KAMOV-32 tipi helikopterin, kaza yerine yaklaşık 1 kilometre mesafeye inmesinin ardından helikopterde incelemelerde bulunmuştu. Dalgıçlar, helikopterin Rus pilotlarından, ''helikopterde kaç kapı bulunduğu, kapıların açılma şekilleri, kaybolduğu bildirilen 2 personelin muhtemelen bulunduğu nokta ile helikopterin diğer teknik özellikleri hakkında bilgi almıştı.

HELİKOPTER TERS DÖNMÜŞ VAZİYETTE

Helikopterin bulunduğu noktaya ilk olarak 6 kişilik bir dalgıç ekibi ulaşmıştı. Dalgıçların tespitlerine göre düşen helikopter, pervane kısmı altta kalmak üzere ters dönmüş durumda ve helikopterin içerisi görünmüyordu.

Bu arada, dalgıçların 22 metre derinliğe 6'şar kişilik gruplar halinde dalışlar yapacağı ve su içinde 12'şer dakika kalarak öncelikle kayıp personellerin yerini bulmaya çalışacağı bildirilmişti. Bu arada, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci de olay yerine gelerek sürdürülen arama çalışmaları hakkında bilgi almıştı.

22 SAATTİR UMUTLA BEKLİYORLARDI

Düşen helikopterde bulunan ve kaybolduğu bildirilen orman muhafaza memuru Ali Ekin'in babası, eşi ve 2 oğlu 22 saattir umutlarını hiç kaybetmeden ekiplerin helikoptere ulaşmasını bekliyordu. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman muhafaza memurunu Ekin'in yakınlarıyla görüşerek kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

"BABAM ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEYİ MİLLİ BİR GÖREV OLARAK GÖRÜYORDU''

Milas'ta Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinin Türk pilotu emekli binbaşı Tanju Tezgel'in oğlu Coşkun Tezgel, ''Babam orman yangınlarıyla mücadeleyi milli bir görev olarak görüyordu'' demişti.

Babasının da içinde bulunduğu helikopterin baraja düştüğünü öğrendikten sonra olay yerine gelen Coşkun Tezgel, helikopterin düştüğü noktayı belirlemeye çalışan sivil savunma ekiplerinin çalışmalarını izleyerek, görevlilerden bilgi almıştı.

Babasının pilotluğu ve ormanları çok sevdiğini belirten Tezgel, ''Babam, diğer meslektaşlarıyla birlikte mayıs ayında Milas'ta göreve başlamıştı. Babam orman yangınlarıyla mücadeleyi milli bir görev olarak görüyordu. Kendisiyle en son dün telefonla görüştüm. Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını bizimle paylaşıyordu. İşini severek yapıyordu'' diye konuşmuştu.

Tezgel, şeker hastası olan annesinin kazadan haberi olduğunu, ancak kayp olduğu hakkındaki bilgiden haberi olmadığını söylemişti.