Arama çalışmaları yeniden başladı

Milas'ta Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinin içindeki 1 kişiyi arama çalışmalarına yeniden başlandı.

Cumartesi 20.06.2009 09:33
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009 17:12
ABONE OL
Düşen helikopterde bulunan orman muhafaza memuru Ali Ekin'i arama çalışmalarına havanın aydınlanmasıyla birlikte yeninden başlayan dalgıçlar, 6'şar kişilik gruplarlar halinde dalış yaparak Ekin'in cesedine ulaşmaya çalışıyorlar.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Helikopterin bulunduğu noktayı dubalarla işaretleyen toplam 35 dalgıç, suyun altında minimum 12 maksimum 20 dakika kalıyor. Dalgıçların çalışmalarını, düşen helikopterin ön kısmında yoğunlaştırdığı öğrenildi.

Bu kısımda cesede ulaşılamaması halinde, çalışmaların helikopterin çevresinde yoğunlaştırılacağı da bildirildi. Bu arada, cesedinin sulara gömülen helikopterin içinde olduğu düşünülen Ali Ekin'in yakınları da arama çalışmalarını izliyorlar.

Dün yapılan arama çalışmaları kapsamında, yangın söndürme helikopterinde hayatını kaybeden pilot emekli Binbaşı Tanju Tezgel'in cesedine ulaşılmıştı.

ORMAN GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ULUKANLIGİL: HELİKOPTER EN GEÇ SALI GÜNÜ BARAJDAN ÇIKARILACAK

Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ulukanlıgil, Milas'ta Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinin en geç salı günü çıkarılacağını söyledi.

Düşen helikopterde bulunan orman muhafaza memuru Ali Ekin'i arama çalışmalarını izleyen Ahmet Ulukanlıgil, gazetecilere yaptığı açıklamada, helikopter enkazını barajdan çıkaracak şirketin pazartesi günü çalışmalara başlayacağını bildirdi.

Ulukanlıgil, ''Şirket görevlileri helikopterin nasıl çıkarılacağını planlayacak. Aksilik olmazsa helikopter en geç salı günü çıkarılacak'' dedi.

Orman muhafaza memurunu arama çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Ulukanlıgil, Ali Ekin'in helikopterinde olma şansının yüzde 1 dahi olsa bulunduğunu söyledi. Ahmet Ulukanlıgil, şunları kaydetti:

''Helikopter çıktığında ormancımızın orada olup olmadığına bakacağız. Helikopterde yoksa bile arama çalışmalarımız devam edecek. Orman teşkilatı olarak yapılan kurtarma çalışmalarında yetkimiz yok. Çalışmalardaki yetki, valilik ve yerel yönetimlerde. Bizim buradaki görevimiz lojistik destek ve her anlamdaki eksiklikleri tamamlamak. Her birlikte çalışıp bekleyip göreceğiz.''

Bu arada, kazadan kurtulan Ukrayna uyruklu 3 pilotun cumhuriyet savcılığında ifade verdiği öğrenildi.

PİLOT EMEKLİ BİNBAŞI TEZGEL İÇİN BURSA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE TÖREN DÜZENLENDİ

Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın söndürme helikopterinde hayatını kaybeden pilot emekli binbaşı Tanju Tezgel için Bursa Orman Bölge Müdürlüğünde tören düzenlendi.

Törene, Tezgel'in eşi Oya, oğulları Coşkun ve Gökhan ile torunları Buse ve Boğaçhan Tezgel'in yanı sıra Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, Bursa Vali Yardımcısı Celalettin Yüksel, Bursa Emniyet Müdür Vekili Cemal Çalışkan ve Orman Bölge Müdürü Ali Girgin katıldı.

Ayakta zor durduğu görülen Oya Tezgel, eşinin tabutuna sarılarak uzun süre ağladı. Emekli binbaşının torunu Boğaçhan, dedesini asker selamıyla son yolculuğuna uğurladı. Orman Genel Müdür Yardımcısı Kurtulmuşlu, törende yaptığı konuşmada, Tezgel ile yaklaşık 20 yıl önce, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında tanıştığını söyledi.

Tezgel gibi ülkesini, milletini seven, Türkiye'ye, hatta dünyaya örnek olmuş bir kahramanı son yolculuğuna uğurlamanın hüznünü yaşadığını ifade eden Kurtulmuşlu, şunları kaydetti:

''Silahlı Kuvvetlerdeki, Kıbrıs harekatındaki kahramanlıklarını duymuş, okumuştuk, ama orman yangınlarında gösterdiği kahramanlıklara bizzat yan yana tanık oldum. Son seferinde de ülkesindeki yeşilin yanmaması için hayatını ortaya koymuştur. Ben Ankara'da Tanju hoca yangına gitti denildiği zaman, o yangının söneceğine emin olurdum.''

Konuşması sırasında zaman zaman duygusal anlar yaşayan Kurtulmuşlu, Tezgel'in ailesine, yakınlarına, Türk milletine, ormancılara baş sağlığı dileyerek, ''Onun gibi bir kahraman çok zor yetişir. Mekanı cennet olsun'' dedi.

Bursa Müftü Yardımcısı Mustafa Uyar'ın dualar okuduğu törenin ardından Tezgel'in Türk bayrağına sarılı tabutu, askeri araçla Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'ndaki Fatih Camisi'ne götürüldü.

Tezgel'in cenazesi, burada kılınacak cenaze namazının ardından Pınarbaşı Şehitliği'nde toprağa verilecek.