Denizli'de domuz gribi vakası

Kanada'dan Denizli'ye gelen bir Türk vatandaşında domuz gribi tespit edildiği bildirildi.

Cumartesi 20.06.2009 11:58
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009 13:36
ABONE OL
Denizli Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kanada'dan 11 Haziran'da Denizli'nin Çivril ilçesine gelen ve 15 Haziran'da sağlık kuruluşuna başvuran bir vatandaşta domuz gribi virüsü tespit edildiği vurgulandı.

Açıklamada, söz konusu kişinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtilerek, hasta ile teması olanların sağlık ekipleri tarafından takibe alındığı kaydedildi.

DOMUZ GRİBİ TESPİT EDİLEN S.S, ÇİVRİL İLÇESİNDEKİ EVİNDE İZOLE EDİLMİŞ BİR ODADA GÖZETİM ALTINDA TUTULUYOR

Kanada'dan Türkiye'ye giriş yaptığı sırada domuz gribi (H1N1) virüsü tespit edilen kadın hastanın, hastanede tedaviyi kabul etmemesi üzerine Denizli'nin Çivril ilçesindeki evinde gözetim altında tutulduğu bildirildi.

Çivril Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Avni Öztürk, hastanın Çivril Haydan Mahallesi'ndeki evinde izole edilmiş bir odada gözetim altında bulundurulduğunu söyledi. Başhekim Öztürk, iki gün önce sağlık kuruluşuna müracaat eden S.S'ye (26) gerekli tedavinin uygulandığını belirterek, durumunun düzelmekte olduğunu, ailesinde başka kişide virüs tespit edilmediğini bildirdi.

Dün akşam yine hasta ve yakınlarından kan örneklerinin alınarak, incelenmek üzere laboratuvara gönderildiğini ifade eden Dr. Öztürk, ''Çivril Devlet Hastanesi İntaniye Servisi'nde her türlü tedbiri aldık, gerekli hazırlıklar yapıldı. Ama hasta evinde tedavi olmak istiyor. Hasta için evinin yakınındaki sağlıkevinde, sağlık ekibi ve bir ambulans hazır bekletiliyor'' dedi.

Haydan Mahallesi'ndeki vatandaşlar, S.S'nin yaklaşık 1 haftadır mahallede olduğunu, domuz gribi hastası olduğunu bilmediklerini ifade ettiler. Konu ile ilgili belediye hoparlörlerinden de herhangi bir anons yapılmadığını belirten vatandaşlar, hasta evine geldiğinde, hoş geldin demek için yanına gittiklerini, kendisiyle temasta bulunduklarını ifade ederek, bu durum dolayısıyla tedirgin olduklarını belirttiler.

S.S'nin akrabası Aysun Yılmaz ise ''Sık sık yanına gittik, hoş geldin dedik. Böyle bir hastalığa yakalandığını bilmiyorduk. Şimdi duyunca tedirgin olduk. Hastanın evinde değil de bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmesi iyi olur'' diye konuştu.

Mahalleden Hasan Erdemir de yetkililerin bu konuda anons yapmadığını belirtirken, İbrahim Mintaş, ''Kanada'dan gelen komşumuzun sağlık kuruluşuna müracaatıyla hastalık tespit edilmiş. Biz de korkmaya başladık'' dedi.

VALİ ERKMEN: ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK

Denizli Valisi Yavuz Erkmen ise Polisevi'ndeki toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Kanada'dan yakınını ziyarete gelen kadında virüsün tespit edildiğini belirterek, her türlü önlemin alındığını, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli tedavilere başlandığını, endişe edilecek bir durumun bulunmadığını kaydetti.

Vali Erkmen, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, S.S. ile birlikte ülkede tespit edilen vaka sayısının 21'e ulaştığını, bugüne kadar belirlenen bütün vakaların, hastalığın görüldüğü ülkelerden geldiğini bildirdi.