Kadın başkan, eşini müdür olarak işe aldı

Kimseye torpil yapmayacağı vaadiyle yerel seçimde oy toplayan DTP'li belediye başkanı Emine Çankaya, eşini belediyenin yazı işleri müdürü yaptı

Cuma 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
Iğdır'ın Melekli Belde Belediye Başkanı Emine Çankaya, aynı zamanda eski başkan olan kocası Servet Çankaya'yı belediyenin Yazı İşleri Müdürü olarak işe aldı. 29 Mart yerel seçimlerinden önce Melekli Belde Belediye Başkanı olan Servet Çankaya, 29 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday olmadı. Bunun üzerine eşi Emine Çankaya, belediye başkanlığı için adaylığını koydu. DTP'den aday olan Emine Çankaya, erkek adayları geride bırakarak Melekli beldesinin ilk kadın başkanı seçildi. İstanbul Beşiktaş Belediyesi'nden memur olarak emekli olduktan sonra memleketine dönen ve başkan seçilen Emine Çankaya, seçim dönemi boyunca yaptığı konuşmalarda sık sık kimseye torpil yapmayacağını söyleyerek dikkat çekmişti. Ancak Çankaya bu söylemlerine ters bir girişimde bulunup, seçimlerden 3 ay sonra kocasını belediyede işe aldı. "

TECRÜBESİ VAR DİYE İŞE ALDIM"

Kadın başkanın kendi kocasını belediyede işe alması, belde halkının da tepkisini çekti. Vatandaşlar, "Kimseye torpil yapmayacağım diyordu, en büyük torpili kocasına yaptı. Beldede bir sürü işsiz varken kendi kocasını işe aldı" diye tepki gösterdi. DTP'li kadın başkan Emine Çankaya ise konuyla ilgili soruya şöyle yanıt verdi: "Bildiğiniz gibi kocam benden önceki belediye başkanıydı. Onu, tecrübelerinden faydalanmak için işe aldım."

SÖZÜNÜ ÜÇ AYDA BOZDU
Melekli Belediye Başkanı Servet Çankaya 29 Mart seçimlerinde adaylığını koymadı. Yerine aday olan eşi Emine Çankaya'nın seçim sloganı ise kimseye iltimas yapmayacağıydı. Ancak bu sözünü sadece 3 ay tutabildi.