Dünyanın en yaşlısı Nuri dede

124 yaşındaki Nuri dede "dünyanın en yaşlı adamı" unvanının, 112 yaşındaki İngiliz Henry Allingham'a kalmasını esprili bir dille eleştirdi

Cumartesi 21.06.2009
ABONE OL
Dünyanın en yaşlı adam unvanının 113 yaşındaki Japon Tomoji Tanabe'nin ölümüyle 112 yaşındaki İngiliz Henry Allingham'a kalması, Antalya'da yaşayan 8 çocuk, 45 torun, 20 torun çocuğu olan 124 yaşındaki Nuri Öztunç'u isyan ettirdi. Dünyanın en yaşlı insanının kendisi olduğunu savunan Nuri Dede, "Henry, doğduğunda ben ergenlik çağındaydım" diyor.

'HENRY NE ALIYOR?'
1885 doğumlu Nuri Öztunç, 3 padişah, 11 cumhurbaşkanı, 60 hükümet gördüğünü anlatıyor. Bilinci yerinde olan, duraksayarak da olsa konuşabilen Öztunç, ilerlemiş yaşına rağmen yaptığı esprilerle dikkat çekiyor. Öztunç'un, haber için gelen muhabire "Acaba Henry kaç para yaşlılık maaşı alıyor?" diye sorması, çocuklarını kahkahaya boğuyor. Öztunç, uzun yaşamak için özel bir çaba sarf etmediğini, sadece yoğurt, pekmez ve her gün bir öğün kırmızı et yemeye özen gösterdiğini söylüyor. Bir asırdır sigara içen Öztunç'a doktorlar sigarayı azaltmasını önerse de o "Bir zararını görmedim" diyerek günde bir paket sigara içmeye devam ediyor. Öztunç ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşünmediğini de sözlerine ekliyor.

MAAŞI İKİ KEZ KESİLDİ

Bir kez evlenen Öztunç, eşi Zilfo Öztunç'u 80 yaşında kaybetti. Bir daha evlenmeyen Öztunç'un en büyük kızı 67, en küçük oğlu ise 35 yaşında. Hesaplara göre Nuri Dede en son 89 yaşındayken baba oldu. Nuri Öztunç'un en küçük oğlu olan Lezgin Öztunç, babasının uzun yaşamasının devleti de şaşırttığını söylüyor. Yaşlılık maaşının "öldü" diye iki kere kesildiğini anlatan Lezgin Öztunç, "Noter bana 'Bir insan 120 yaşından fazla yaşar mı, senin baban ölmüştür' dedi. Sağ olduğuna inandırmak için 3 ay uğraştım" diyor.