Ortalığı karıştıran afiş Cannes'da yarışıyor

"İstanbul 2010" logosu taşıyan ve bir yarışma için tasarlandığı ortaya çıkan afiş, içerdiği cinsel çağrışımlarla tartışma yarattı

Cumartesi 21.06.2009
ABONE OL
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti temalı, seks ve eşcinselliğe yönelik çağrışımlar yapan, İstanbul'u zevk-ü sefa içinde gösteren afiş tartışma yarattı. Bir süredir internette dolaşan ve "İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi" kapsamında hazırlandığı söylenen afişte, çalgıcılar, dansözler, çıplak cariyeler, zenne, köleler, güreş tutan erkekler, güreşçilere bakan saray oğlanı ve cariyenin içki sunduğu padişah yer alıyor. Üzerinde "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" logosu da yer alan afiş, "Meet The Roots Of Fun" (Zevk-ü sefanın kökleriyle tanışın) adını taşıyor. Afişin İngilizce yazılmış spot kısmında ise şu ifadeler yer alıyor: "Bu ülkenin insanları, zevk-ü sefaya giden en iyi yolu her zaman bilmişlerdir. Bu mükemmel mutluluk ve zevk içinde bir gezintiye çıkın ve 'eğlence imparatorluğu'nun mirasını, torunlarının nasıl sürdürdüğünü öğrenin." Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen "Genç Aslanlar Cannes'a gidiyor" adlı yarışmada seçilen afiş, bugün Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali'nde yarışacak. Afişin yaratıcıları, Grey Reklam Ajansı'ndan Metin Akın ve Önder Bayraktar. 805 milyon liralık bütçesiyle İstanbul'u tanıtmaya soyunan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ise afişten rahatsız. Afişle ilgilerinin olmadığını söyleyen Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, sıkıntısını şöyle dile getirdi: "Böyle bir tasarımımız hiç olmadı. Korkunç bir görsel. Sol baştaki Moğol askeri gibi. Osmanlıyla, Türklerle alakası yok. Köçek var. Homoseksüel tabir edilen bir figür." Afişin yaratıcılarından 27 yaşındaki Önder Bayraktar eleştirilere şöyle yanıt verdi: "Bu haksızlık. Bize bir tema verildi. İstanbul'un kültürünü zaten ajans tanıtıyor. Biz de 'Eğlencenin Başkentini' tanıtalım istedik. İstanbul'da olmayan hiçbir şeyi afişe koymadık. Eskiden cariyeler, güreşçiler yok muydu?"

'ECDADA SAYGISIZLIK'
TARİHÇİLER ise ajansın çalışması sanılan afişin Cannes'da sergilenecek olmasını sert bir şekilde eleştiriyorlar. İşte ünlü araştırmacı ve tarihçilerin afiş ile ilgili görüşleri:
Aytunç Altındal: "Niye böyle abuk bir şey koymuşlar anlamadım. İstanbul fuhuş başkenti midir? Her dönemde her şey olur ama Osmanlı'da böyle yaşıyorlardı diye verilmesi mümkün mü? Kültür deyince akla fahişelik mi gelsin?"
Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz: "Böyle bir medeniyetler şehri sadece Lale Devri'ni andıran ve çoğu da doğru olmayan fantezilerle tanıtılamaz. Bu ecdada saygısızlıktır."
Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay: "Kötü bir kolaj. Yorumlamayı hak edecek ehemmiyeti yok. Oryantalizm ve Haçlı seferleriyle ilgili bir Doğu masalı bile değil. Komedi filmi afişi olabilirdi."