Pilotlar keneden korunmak için tavuk besliyor

Çanakkale'de, orman yangınlarıyla mücadele amacıyla konuşlandırılan Türk Hava Kurumuna (THK) ait yangın söndürme uçaklarının pilotları, yaşadıkları açık alanda keneden korunmak amacıyla tavuk besliyor.

Pazar 21.06.2009 12:26
ABONE OL
Yangın sezonunun başlamasıyla Çanakkale Havaalanı yakınındaki bir arazide konuşlanan ve mesai saatlerini yerleştirdikleri karavanlarda geçiren THK personeli, çekindikleri kenelerde karşı kendi yöntemleriyle mücadele ediyor.

Ekip şefi, pilot Günay Ciyavul, yangın sezonunun başlamasıyla her yıl 4,5 aylığına Çanakkale'ye geldiklerini söyledi.

Konuşlandıkları bölgede telsizden gelen yangın ihbarlarına göre uçaklarla havalanıp, alevlere müdahale ettiklerini anlatan Ciyavul, ''17 kişilik ekibimiz, buradan hiç ayrılmıyor. Her an olası yangına müdahale için hazır bekliyoruz. Bekleme yaparken tuvalet, yemek, içmek ve istirahat ihtiyaçlarımızı karşılayacak her türlü konfora sahibiz. İnternet ve bilgisayar kullanma olanaklarımız da var'' dedi.

Ciyavul, konuşlandıkları bölgenin açık alan olması, sürekli toprak ve otların üzerinde bulundukları için Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenelerden korunmak amacıyla yanlarında tavuk beslediklerini ifade ederek, ''Bu şekilde keneyle mücadele ediyoruz. Şu anda 3 tavuk, 1 horoz ile 6 tane pilicimiz var. Onları burada besliyoruz. Bu hayvanlarla kene mücadelesi başlattık. Randıman da aldık. Bugüne kadar hiçbir kene ya da diğer böcek türlerine rastlamadık'' diye konuştu.

Tavukların seçimini özenle yaptıklarını, özellikle köy tavuklarını tercih ettiklerini dile getiren Ciyavul, tavukların zaman zaman yumurtasından faydalandıklarını kaydetti.