Beyşehir şiddetli fırtınaya teslim

Salı 23.06.2009 19:53
Güncelleme: Salı 23.06.2009 19:54
ABONE OL
Konya'nın Beyşehir ilçesi, şiddetli fırtınaya teslim oldu. Beyşehir Gölü'nde yaşanan şiddetli lodos nedeniyle bir balıkçı teknesi sulara gömülürken, ada dönüşü fırtınaya yakalanan gezinti yatı yolcularıyla birlikte güçlükle kıyıya yanaşabildi.

Beyşehir Gölü'nde öğlen saatlerinden bu yana fırtına nedeniyle balıkçılık faaliyetleri de icra edilemiyor. Göle açılan balıkçı tekneleri rüzgarın şiddetini artırması ve göldeki dalga boyunun yükselmesi nedeniyle kıyılara yanaşarak faaliyetlere ara verdi.

Bu arada, adalara gezi düzenleyen gezinti yatları da seferlerini iptal etti. Beyşehir Gölü'nde Yılanlı Adası'na tur düzenleyen bir gezinti yatı ise şiddetli fırtınaya ada dönüşü yakalandı. Rüzgar nedeniyle dalgalanmaların yaşandığı göl üzerinde güçlükle seyreden yat, limanına güçlükle yanaşarak yolcularını kıyıya ulaştırdı.

Yat işletmecisi Ahmet Bülbül, Beyşehir Gölü'nde ilk kez böyle bir fırtına ve şiddetli rüzgarla birlikte böylesine büyük dalgalar gördüğünü dile getirerek, "Gelen aşırı istek nedeniyle Yılanlı Adası'na tura çıktık. Tura çıktığımızda çok fazla rüzgar yoktu. Ancak, dönüş yolunda fırtına şiddetini artırınca zor bir yolculuk süreci yaşadık. Açıklarda yüksek dalgaların dövdüğü yatımızı güçlükle de olsa kıyıya ulaştırmayı başardık" dedi.

Bu arada, Beyşehir'de yaşanan şiddetli fırtına nedeniyle şehir merkezindeki bazı ağaçların da dalları kırıldı. Beyşehir Gölü kıyısında bekleyen Beyşehir Belediyesi'ne ait tekne ise şiddetli fırtına nedeniyle sahildeki kayalara çarparak zarar gördü. Belediye yetkilileri tekneyi güçlükle zapt ederken, koruma altına alabildi. Beyşehir Gölü kıyılarına gelerek teknelerinin son durumunu merak eden balıkçılar ise uzun süre kıyıdan ayrılmadı.