Boşanmalara karşı Avrupa Birliği projesi

Boşanmaların en çok yaşandığı Ege'de, ilginç proje... İsmini "Erkekler Mars'tan Kadınlar Venüs'ten" kitabından alan projeyle, ayrılıkların azaltılması planlanıyor

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009
ABONE OL
Türkiye'de boşanmaların en fazla yaşandığı bölge olan Ege'de, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle ilginç bir projeye imza atılıyor. Manisa Valiliği, adını kadın erkek ilişkileri konusunda yazılan ve çok satanlar listesinden inmeyen "Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten" (Men From Mars, Women From Venus) adlı kitaptan alan projenin tanıtımını yaptı. Projenin Koordinatörü Hüseyin Gergin, "Kadının erkekten, erkeğin ise kadından beklentilerini tespit edeceğiz. Biz bunları tespit edip ortaya çıkarabilirsek, evli çiftlerimizin boşanmalarını ortadan kaldırabiliriz" ifadesini kullandı.

'MANİSA DOĞRU KARAR'
AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı tarafından finanse edilen proje 20 bin 900 Euro'ya (Yaklaşık 45 bin lira) mal olacak. 25 Eylül-2 Ekim 2009 arasında gerçekleştirilecek projenin içeriği hakkında bilgi veren Gergin, şunları söyledi: "Projenin konusu kadın-erkek algısı üzerine kuruludur. Öncelikle kadının erkekten, erkeğin ise kadından beklentilerini tespit edeceğiz. Biz bunları tespit edip ortaya çıkarabilirsek, evli çiftlerimizin boşanmalarını ortadan kaldırabiliriz. Türkiye'de Ege Bölgesi boşanmaların en çok olduğu bölgedir. Bu nedenle projenin Manisa'da hayatı geçirilmesi doğru bir karar. Hedefimiz kadın erkek beklentileri üzerinden boşanmaların esas nedenlerini ortaya çıkarmak."

BİN ÇİFTLE ANKET YAPILACAK

Proje çerçevesinde üniversite ile birlikte Manisa'da yaklaşık bine yakın çiftle anket çalışması yapacaklarını açıklayan Gergin, "Anketin sonucu bir rapor halinde AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı'na sunularak, kadın ve erkeklerin birbirlerine yönelik bilimsel bir çalışma ortaya konmuş olacak" dedi. Manisa Valiliği AB Dış İlişkiler İl Koordinatörü Nedim Zurnacı projenin finans kaynağının AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı olduğunu söyledi.

45 BİN LİRA MALİYET
Proje Danışmanı İlke Büyüktunca (üstte), toplam maliyeti 20 bin 900 TL olarak açıklarken, Proje Koordinatörü Hüseyin Gergin (altta) ise, "İki tarafın da beklentilerini tespit edeceğiz" dedi.