Erzurum'da tren kazası

Erzurum'da 200 kişinin içerisinde bulunduğu yolcu treni 1 tonluk kayaya çarparak raylardan çıkarken, büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.

Salı 23.06.2009 12:52
Güncelleme: Salı 23.06.2009 12:55
ABONE OL
İstanbul Haydarpaşa Garı'ndan hareket ederek Kars'a gitmekte olan makinist Mükremin Aktaş, yönetimindeki 11 bin 410 sefer sayılı Doğu Ekspresi Erzurum-Hasankale yolu üzerindeki Hamamdere mevkiinde dağdan raylara yuvarlanan yaklaşık 1 ton ağırlığındaki kayaya çarptı. Çarpmanın etkisiyle yolcu treni raylardan çıkarken, büyük bir facia atlatıldı. Kazanın şokunu uzun süre üzerlerinden atlatamayan 200 yolcu araçlarla Kars'a gönderildi.Tren kazası sonrasında kapanan Erzurum-Kars tren yolunun açılması için çalışma başlatılırken, 11 bin 410 sefer sayılı Doğu Ekspres'in raylardan kaldırılması için de çok sayıda işçi olay yerine sevk edildi.

Makinist Mükremin Aktaş, büyük bir facianın eşiğinden dönüldüğünü ifade ederek, "Biz seyir halindeyken 200 metre kala kocaman bir kayanın uçtuğunu fark ettim. Tabi treni anında durdurma imkanımız yok. Kaya daha sonra trene çarptı. Raylardan çıktık. Allah'tan yaralı, can kaybı olmadı" dedi.