Graffiti sergisinde 'oto-sansür' çatlağı

Morphosis adlı graffiti sergisinde yer alması beklenen iki yapıtın sergiden çıkarılması 'oto-sansür' tartışması başlattı

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009
ABONE OL
Bugün boş ve kullanılmayan bir mekân durumunda olan İstanbul Galata'daki Banker Han'da açılan Morphosis - Street Art (sokak sanatı) adlı toplu graffiti - post graffiti ve boyama sergisi, yaklaşık 10 gün önce kendi içinde beklenmedik bir 'otosansür' krizine sahne oldu. 12 Haziran akşamı Pertev Emre Tastaban'ın genel koordinatörlüğünde açılan sergide bulunan, çoğu lakap kullanan 20'yi aşkın graffiti sanatçısı arasında yer alan Das Metal ve Bay Perşembe takma isimli graffiti sanatçılarının ürettikleri eserlerinin, kendilerine bilgi verilmeksizin açılış günü ortadan kaldırıldığı öne sürüldü. Konuyu gündeme taşıyan ve halen açık olan sergide yapıtları da bulunan sanatçılardan Murat Başol, "Morphosis sergisinde sansür" adlı bir metin yayımladı ve bunu internet yoluyla kamuoyuyla paylaştı. Başol yayımladığı metinde, "Otorite bu konuda çok dikkatli davranmasını biliyor. Düşünce olarak oto sansür ve sansür hayatımızda bize bir adım, bir saniye kadar yakın olabiliyor. Acı olan, sokakta özgür olan sanatçıların kapalı bir mekânda bağımsız olamamalarıdır. Her ne kadar bağımsız bir sergi gibi gözükse de Morphosis'de bu mümkün olmadı" sözlerine yer verdi. Sanatçı Başol ayrıca bu metinle birlikte, sansürlendiğini öne sürdüğü ve yine aynı sergideki bir diğer sansürsüz eserin görüntüsünü de ortaya çıkardı. Das Metal'in sansürlendiği ileri sürülen işi, Başol'un tarifine göre "pornografik bir görüntünün manipüle edilerek, çocukların işçi olarak reklâm sektöründe aşırılıkla sömürülmesi üzerine" yapılmış bir duvar resmi çalışmasıydı.

YAPIMCILAR: 'ESER BİTMEMİŞTİ': SABAH'a bir açıklama yapan sergi genel koordinatörü Pertev Emre Tastaban ise, "Söz konusu yapıt, üretildiği sırada sanatçısının bize teklif ettiği biçiminden eksik bırakıldığı ve sanatçı bunu tamamlamadığı için, biz bu eseri sergileme perspektifimize uygun görmedik. Ancak, aynı sanatçının başka eserleri halen sergilenmeye devam ediyor. Ayrıca, sanatçıya bu işi tamamlayabileceğini daha önce de söylemiş olmamıza rağmen, hala mekâna gelerek işini tamamlamış değil," diye konuştu.