İtfaiyeden yangın uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, piknik için Başkentin ormanlık ve yeşil alanlarını tercih edenleri, yaktıkları ateşin söndüğünden emin olmadan alandan ayrılmamaları konusunda uyardı.

Salı 23.06.2009 13:08
ABONE OL
Kurutuz, yaptığı yazılı açıklamada, kış aylarında günde ortalama 10 civarında yangın yaşanırken, yazın sıcak havada alev almaya uygun kuru ot, saman, çöp ve ekin alanlarında meydana gelen yangınlarla bu sayının günde 50'ye kadar ulaştığını bildirdi.

Bu tür yangınların fidanlık veya ormanlık alanlara sıçrama riski taşıdığına dikkati çeken Kurutuz, bu sene kış ve bahar mevsimlerinin yağışlı geçmesi nedeniyle otların aşırı büyüdüğünü, küçücük bir kıvılcımın büyük felaketlere neden olabileceğini kaydetti.

Ankaralılardan piknik yaptıkları alan ve çevreye sahip çıkmalarını isteyen Kurutuz, yetiştirilmesi zor ve uzun yıllar süren orman ve ağaçlık alanlardaki yangınların çıkışında tedbirsizlik ve ihmalin ilk sırada yer aldığını vurguladı. Kurutuz, şöyle devam etti:

''Piknik için Başkent'in ormanlık ve yeşil alanlarını tercih eden hemşehrilerimiz yaktıkları ateşin söndüğünden emin olmadan ayrılmasınlar. Gerekli gördüklerinde ateşin üzerini toprakla örtsünler. Kibrit ve sigarayı kesinlikle söndürmeden atmasınlar. Güneş altında ısıyı odaklaştırarak büyük ölçüde yangın nedeni olan şişe ve cam parçalarını rastgele etrafa atmasınlar.''

''ALO 110'U GEREKSİZ ARAMALARLA MEŞGUL ETMEYİN''

Kurutuz, Çevre ve Orman Bakanlığı, ODTÜ ve ilgili kuruluşlarla piknik alanı işleten özel ve tüzel kişileri mülkiyet veya kullanım hakkına sahip oldukları yeşil alanlarda yangın tehlikesine karşı gerekli önlemleri almaya çağırarak, sorumlulardan bu alanlarda görevli sayısını arttırmalarını, giriş ve çıkışı kontrollü olarak tek kapıdan sağlamalarını, gözetleme kulesi kurarak yangını çıkış noktasında belirlemelerini ve itfaiyenin yangına anında müdahalesine yardımcı olmalarını istedi.

Kurutuz, yangın ihbar telefonunun ''Alo 110'' olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin her yerinde ücretsiz aranabilecek telefonun yangınla mücadelede anahtar olduğunu kaydetti. Bu telefonun çok sayıda asılsız ihbar ve gereksiz aramalarla meşgul edildiğini ifade eden Kurutuz, bu bilinçsiz davranışların zaman kaybına neden olarak yangınla mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyledi.

İtfaiyenin yangın yerine çabuk ulaşarak, yangına anında müdahalesi için, itfaiye araçlarına yol vermenin önemine de değinen Kurutuz, vatandaşların panik yapmadan yangın alanını boşaltmasının itfaiyenin rahat çalışabilmesinin koşullarından olduğunu belirtti.