Sağanak yağış hayatı felç etti

Van, Iğdır ve Muş'ta etkili olan sağanak yağış nedeniyle çok sayıda evi su bastı.

Salı 23.06.2009 12:24
Güncelleme: Salı 23.06.2009 12:28
ABONE OL
Van^'da etkili olan yağışlar nedeniyle Van-Hakkari karayolu Zernek mevki sel nedeniyle kısa süreliğine ulaşıma kapandı.

Bölgede etkili olan yağmur nedeniyle, Van-Hakkari karayolunun Gürpınar ilçesi Zernek köyü mevkinde sel oluşmasına neden oldu.

Meydana gelen sel nedeniyle birçok kaya parçası yolu ulaşıma kapattı. Kapanan karayolundaki taşlar belediyeye ait iş makineleri tarafından temizlendi. Kısa süreliğini ulaşıma kapanan karayolunda metrelerce araç kuyruğu oluştu.

IĞDIR'IN TUZLUCA İLÇESİNDE MEYDANA GELEN SU TAŞKININDA 15 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU, 16 EV SU ALTINDA KALDI

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde etkili olan sağanak yağışın ardından meydana gelen su taşkınında, 15 küçükbaş hayvan telef oldu, 16 ev su altında kaldı.

Tuzluca Kaymakamı Şuayip Gürsoy, aralıklarla yağan yağmurun Gedikli, Güllüce, Söğütlü ve Mollakamer köylerinde su taşkınlarına neden olduğunu bildirdi. Gürsoy, Molla Kamer köyünde 16, Gedikli köyünde 3 evin sular altında kaldığını, Güllüce köyünde ise 15 küçükbaş hayvanın suya kapılarak telef olduğunu söyledi.

Söğütlü köyünde de 1 elektrik direğinin hasar görmesi nedeniyle enerji kesintisi yaşandığını dile getiren Gürsoy, ''Iğdır Valiliğinin koordinesiyle köylerimizde zarar tespit çalışması başlatıldı'' dedi.

Gürsoy, Mollakamer ve Gedikli köyünde ekmek tandırlarının da su altında kalması nedeniyle bu köylerde vatandaşlara ekmek ve gıda yardımı gönderildiğini bildirdi.

MUŞ'TA ŞİDDETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE BELEDİYE 2 MİLYON TL CİVARINDA ZARARA UĞRADI

Muş Belediye Başkana Vekili Deniz Memiş, ''İlimizde etkili olan şiddetli yağışın belediyemize verdiği zarar 2 milyon TL civarında'' dedi.

Memiş, Muş'ta 19 Haziran tarihinde etkili olan şiddetli yağışın, şehir içme suyu şebekelerine büyük zarar verdiğini belirterek, bu nedenle birçok mahalleye iki gün süreyle su verilemediğini söyledi. Özellikle Dere, Kale, Muratpaşa ve Minare mahallelerindeki içme suyu şebekesi borularının zarar gördüğünü anlatan Memiş, şunları kaydetti:

''Şiddetli yağış nedeniyle özellikle içme suyu şebekelerimiz büyük zarar gördü. Ana kaynaktan şehre su veren borular kırıldı. Ekiplerimiz bu boruları bir araya getirerek, kaynak çalışmaları yaptı. Yaptığımız özverili çalışmalar sonucu, şehre yeniden su verilmeye başlandı. Ayrıca birçok köprü, yol ve menfez de şiddetli yağıştan zarar gördü. Çalışmalarımız devam ediyor. İlimizde etkili olan şiddetli yağışın belediyemize verdiği zarar 2 milyon TL civarında.''

Muş'ta, 19 Haziran tarihinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı evleri su başmış, şehir kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri ile bazı tarım arazileri de zarar görmüştü.