İlginç imza hikâyeleri

Salı 24.06.2009
ABONE OL
BANKAYI BİR TRİLYON DOLANDIRACAKLARDI
GRAFOLOJİ Uzmanı Zeynep Bornovalı bir trilyonluk bir banka dolanrıcılığını nasıl çözdüğünü şöyle anlattı: "Bir gün bir bankanın yöneticisi aradı. 'Zeynep Hanım gelin. Bir müşterimizin trilyonlarca lira parası imzası taklit ederek alınmış. Mahkemelik olduk' dedi. Kişinin imzasını gördüm, diğer imzayı gördüm. 'Bu kesinlikle sahte' dedim. Ve sahte imzayı atan kişi 'midesinden rahatsız ve çok kilolu birisi' dedim. Meğerse bankada çalışan bir kadın görevli suçlanıyormuş. Bu kadın incecik zayıf bir kızdı. Odaya çağırdıklarında müdür 'kızım sen miden için hangi ilacı kullanıyorsun?' diye sordu. Banka görevlisi de 'efendim benim mide rahatsızlığım yok' deyince, imzası taklit edilen kişi 'Anladım kim olduğunu!' diye bağırmaya başladı. Meğerse, çek dolabının anahtarını bir tanıdığına vermiş. O kişi de şişman ve midesinden rahatsız biriymiş. Savcılık olayı çözdü."

YAŞLI ADAMA EVLİLİK TUZAĞI KURMUŞLARDI
DOÇ. Dr. Nevzat Alkan ise nikâh masasında yaşanan imza sahtekarlığına şu örneği verdi: "Yaşlı bir kişinin tüm mal varlığına sahte imzayla ortak olunmuştu. Yaşlı adamın ölümünden sonra aile dava açmıştı. Nikâh cüzdanındaki imzalar incelenmek üzere önümüze geldi. İmzanın genç birine ait olduğu ortaya çıktı. Tanıkların huzurundaki nikâha yaşlı adam yerine genç biri giderek, imza atmış. Yaşlı adam evlendiğinden habersiz, uyanık eşi ise mallarına ortak olmanın mutluluğu içindeydi. Ama olay çözülünce sahtekârlar hapsi boyladı."

"AĞAR'A AİT" DENİLEN İMZA SAHTE ÇIKMIŞTI
TÜRKİYE aslında son günlerdeki imza tartışmasına yabancı değil. İmza konusundaki en hararetli tartışmalardan biri Susurluk kazasından sonra yaşanmıştı. Dönemin emniyet genel müdürü Mehmet Ağar tarafından Abdullah Çatlı'ya verilen silah ruhsatının üzerindeki imzanın Ağar'a ait olup olmadığı Adli Tıp Kurumu çözmüştü. Yapılan incelemede imzanın Ağar'a ait olmadığı ortaya çıkmıştı.