'İmza' deyip geçmeyin

Türkiye'nin gündemine oturan imza tartışması, imzanın hayatımızdaki önemini yeniden hatırlattı. Uzmanlar, bir kişinin imzasından boyunu kilosunu ve hatta yaşadığı hastalıkları bile anlayabildiklerini söylüyor

Salı 24.06.2009
ABONE OL
Türkiye, son günlerde gerçek mi sahte mi olduğu hâlâ netleşmeyen "İrticayla Mücadele Planı"nın altındaki imzanın Deniz Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek'e ait olup olmadığını tartışıyor. Bu imza tartışması, "İmzanın hayatımızdaki önemini" yeniden hatırlattı ve "imzadan yola çıkılıp aydınlatılan ilginç olayların" neler olduğuna dair bir merak uyandırdı. Banka, noter işlemleri, alım satımlar, nikâh töreninde ve daha bir çok belgeyle ilgili işlemlerde atılan imzalar, atıldıkları anda çok önemsiz gibi görünse de sonradan birçok soruna neden olabiliyor. Bazen imza sahtekârlıkları trilyonların el değiştirmesine, haksız kazançlara, hırsızlıklara neden oluyor. Bununla ilgili binlerce dava sürüyor. İşte uzmanların ağzından ilginç imza olayları:

'AAA BU BİZİM MUHASEBECİ'
Grafoloji Uzmanı Zeynep Bornovalı: "İmzasından bir kişinin kilolu mu, zayıf mı ya da safra kesesinden mi rahatsız mı anlayabiliyorum. Böyle birçok sahtekarlığı çözdüm. Bir gün Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden bir yönetici geldi. 'İmzalarla ilgili sahtekârlık var. Lütfen bize yardım edin' dedi. 'Ben de iki imzayı getirin. Başka hiçbir şey anlatmayın' dedim. İnceledikten sonra 'imzanın gerçek sahibi çok şişman, iri yarı biri' dedim. Şirket müdürü 'evet çok doğru' dedi. Ama bu sahte olduğuna inandığınız ve dolandırıldığınız imzayı atan kişi '1.50 boyunda, cılız ve gözlüklü birisi' dedim. Şirket yöneticisi durdu "Aaaaa bu bizim muhasebecimiz'' dedi. Suçlu bulunmuştu. Ve öğrendim ki, imzanın sahibi güreşçiymiş."
'AYDA BİN 500 VAKA GELİYOR'
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nevzat Alkan: "Trilyonluk senet ve çeklerin altına insanlar ilkokul çocuğunun atacağı gibi imza atıyor. Adli Tıp'a bu kapsamda ayda bin 500 vaka gidiyor. Her vaka uzmanlar tarafından 3-4 günde inceleniyor." Sahtekârlığın önüne geçmek için herkesin imza örneklerini notere tastikletip, saklatması gerektiğini söyleyen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, "Teknoloji ilerlediğinden beri 'fabrikasyon imzalar' çıktı. İmza deyip geçmemek lazım. Teknoloji galiba bizi parmak izine döndürecek" ifadesini kullandı.