İstanbulluların trafik çilesi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde cumartesi gecesi başlayan ve 40 gün sürecek olan, "Genleşme derzlerinin değiştirilmesi çalışması" Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişte trafiği yine felç etti. Çalışma nedeniyle iki şeridi trafiğe kapatılan köprüyü kullanan vatandaşlar, saatlerce yolda kaldı. Bazı vatandaşların araçlarını evde bırakıp toplu taşıma araçlarını kullandığı öğrenildi.

Çarşamba 24.06.2009 11:27
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 17:13
ABONE OL
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde cumartesi gecesi başlayan onarım çalışması nedeniyle pazartesi ve salı sabahı kabus yaşayan İstanbullular, bugün daha "temkinli" davrandı. Pek çok İstanbullu, özel otomobillerini almayıp toplu taşıma araçlarını tercih etti. Bir gün öncesine oranla azalan yoğunluğa rağmen işe gitmek için köprü yoluna çıkanlar yine saatlerce yolda kaldı. Trafikten kaçmak isteyenlerin tercih ettiği Boğaziçi Köprüsü'nde de araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.

* CANLI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

AVRUPA YAKASINA GEÇİŞLERDE KAVACIK, ANADOLU YAKASINA GEÇİŞLERDE DE MASLAK'TAN İTİBAREN TRAFİK YOĞUNLUĞU YAŞANIYOR

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki ''genleşme derzlerinin değiştirilmesi çalışması'' nedeniyle Avrupa yakasına geçişlerde Kavacık, Anadolu yakasına geçişlerde de Maslak'tan itibaren trafik yoğunluğu yaşanıyor.

''İstanbul'daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi'' kapsamında yürütülen çalışma, 24 saat esasına göre 4 aşamada gerçekleştiriliyor.

Çalışma nedeniyle Avrupa'dan Anadolu yakasına geçişte Maslak, Anadolu'dan Avrupa yakasına geçişte Kavacık'tan itibaren trafik yoğunluğu oluştu. Köprüden araçlar, 9 kilometre hızla geçiş yapabiliyor.

KİMİNE ÇİLE, KİMİNE YENİ EKMEK KAPISI

Trafikte kalanların isyan ettiği köprü çilesi bazılarına ekmek kapısı oldu. Dur-kalk nedeniyle hararet yapan araçlar tamircilerin de işlerinin açılmasına yol açtı. Dört arkadaşı ile birlikte köprüde önceden günde 100 simit satarken bu sayının bin-bin 200'e kadar çıktığını anlatan simitçi Cafer Kavşut da "Çalışma sayesinde işlerimiz açıldı" dedi. Simitçi Murat Şengül ise "Buraya trafik için geldim. Normalde çarşıda 200- 300 simit satıyorum. Çalışma bizim işimize yaradı" diye konuştu.

İSTANBULLU'YU BEZDİREN ÇALIŞMA ÖYKÜSÜ:

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, 20 Haziran 2009 Cumartesi gecesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde "Genleşme derzlerinin değiştirilmesi çalışması" başlattı. Okulların kapanması, tatilcilerin kenti terk etmesi gitmesi nedeniyle trafikte rahat günler geçirmeyi bekleyen İstanbullular için 'trafik işkencesi' de böylece başlamış oldu. Çalışma nedeniyle köprünün Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş yönündeki iki şerit trafiğe kapatılınca, ilk andan itibaren uzun konvoylar oluşmaya başladı.

"TOPLU TAŞIMAYA EK DESTEK SAĞLADIK"

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen çalışmaya değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ciddi anlamda İstanbul trafiğini etkileyen çalışmalardan oluşan mağduriyetleri azaltmak için toplu taşımaya ek destek sağladıklarını söyledi.

Topbaş, özellikle Harem-Sirkeci arabalı vapur seferlerini artırdıklarını ve günde yaklaşık 15 bin aracı bu yolla taşıdıklarını aktardı.