Van'da sel

Van'ın Muradiye ilçesinde ikinci kez yaşanan sel baskınında büyük hasar meydana geldi. Mahallelerin ilçe merkezi ile ulaşımı sağlanamıyor, içme suyu verilemiyor.

dünden beri aralıklarla devam eden yağışlar sonucu, ilçede ikinci kez sel baskını yaşandı. Yüksek kesimlerden mahalle aralarına inen kaya parçaları hasara neden oldu.

İlçenin Karaoğlan, Fatih ve Şehit Mehmetbey mahallelerinde büyük hasara neden olan sel felaketi nedeniyle evlerine ulaşamayan vatandaşlar saatlerce beklemek zorunda kaldı.

Yüksek kesimlerden inen sel suları beraberinde taşıdığı kaya parçalarıyla evlerin içine kadar girdi. Evleri hasar gören ve dışarıda mahsur kalan bazı vatandaşlar at arabasıyla evlerine ulaşmaya çalıştı. Bir at arabası sahibi, vatandaşlara bir saat boyunca servis yaparak evlerine taşıdı.

Bu arada, ilçe merkezi ile mahallelerin ulaşımını sağlayan 8 büz köprünün son üç gün içinde yıkıldığı, bu nedenle mahalleler arası ulaşımın güçlükle sağlandığı belirtildi. Sel suları nedeniyle ilçenin içme suyunu karşılayan isale hattının da zarar gördüğü bu nedenle akşamdan beri ilçeye su verilemediği bildirildi.

Acil yardım beklediklerini belirten vatandaşlar, belediyenin tek araçla bu işin altından kalkamayacağını ve acil çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Muradiye Kaymakamı Ömer Sağlam, Köye Hizmet Götürme Birliği ekiplerinin, DSİ Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdare Müdürlüğünden gönderilen araçların çalışmalarının devam ettiğini, hasar tespitinin kısa sürede yapılarak vatandaşın mağduriyetinin giderileceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN