Hollandalı Sanders'ın Doğubayazıt aşkı

Bertıl Sanders, 55 yaşında Hollandalı bir doktor... 1992 depreminde yardım için Türkiye'ye gelen Sanders, Doğubayazıt'a hayran kalarak buraya yerleşti. "Nuh Peygamber'in bildiği varmış" diyen Hollandalı yardımsever, İshakpaşa Sarayı manzaralı çay bahçesini işletiyor

Çarşamba 25.06.2009
ABONE OL
Hollanda'da ruh ve sinir hastalıkları uzmanı Dr. Bertıl Sanders, 17 yıl önce geldiği Türkiye'den bir daha kopamadı. Ağrı Doğubayazıt'ta çay bahçesi işleten Sanders, "Ben artık Doğubeyazıtlı oldum. Ölene kadar buradayım" diye konuşuyor. Hollandalı Sanders'ın öyküsü filmlere taş çıkaracak türden. 55 yaşında olan Sanders'ın yaşamı, eşinin evliliklerinin dördüncü yılında ölmesiyle altüst oldu.

'YOL' ETKİLEDİ
Hayata küsen Sanders bir daha evlenmedi, yaşamına yalnız devam etti. Türkiye ile tanışması ise 1992'de oldu. O yıl Erzincan'da yaşanan 6.8 şiddetindeki deprem felaketini televizyondan izleyen Sanders, görüntülerden çok etkilendi. 600 kişinin öldüğü depremin ardından depremzedelere para yardımında bulunmak üzere Erzincan'a gelen Sanders, bugünün para birimiyle yaklaşık 20 bin euroyu elden depremzedelere ulaştırdı. Bir süre Erzincan'da kalan Hollandalı yardımsever, Yılmaz Güney'in "Yol" filmindeki görüp etkilendiği Doğubayazıt'ı merak ederek buraya geçti. Sanders'ın hayatını baştan aşağı değiştiren de bu yolculuğu oldu. Doğubayazıt'ı gezen, ilçeye hayran kalan Sanders, ülkesine döndükten sonra da burayı unutamadı. Uzun yıllar tatil için Doğubayazıt'ı tercih etti.

ÇOCUKLAR SALINCAKLA TANIŞTI
Sanders, ilçenin ve bölgenin kültür ve tarihine de merak sardı. Tarihi ve turistik bölgeleri gezerken, Nuh'un gemisinin de o bölgede olduğunu öğrendi. Hz. Nuh'un bile Doğubayazıt'ı seçmesinden etkilenen Sanders, "Buralara gelmişse, mutlaka bir bildiği vardır" diyerek ilçeye yerleşmeye karar verdi. 2004'te emekli olduktan sonra geldiği Doğubayazıt'ta "Lalezar Camping" isimli işletme açan Hollandalı Sanders, zamanının tamamını çay bahçesi, çocuk oyun parkı ve aile kamp alanlarının bulunduğu işletmede geçirmeye başladı. Doğubayazıt'ta yaşamaktan son derece mutlu olduğunu belirten Sanders, "Buraya yerleşmeye ve bir camping alanı açmaya karar verdim. Burada öyle çocuklar vardı ki hiç salıncakta sallanmamıştı. O çocuklar artık burada istedikleri kadar eğlenebiliyor" diye konuştu.

17 YILLIK DOSTLUK
Sanders'ın Doğubayazıt'taki en büyük yardımcısı Mecit Tanrıkulu ve ailesi olmuş. Sanders'la ilk ziyaretinde tanışan Tanrıkulu, bir dönem kısmi felç geçirerek yatağa mahkûm kalan Hollandalı'nın tekrar sağlığına kavuşmasını sağlamış. 17 yıllık birliktelik boyunca Sanders, Tanrıkulu'na İngilizce, Tanrıkulu da Sanders'a Türkçe ve Kürtçe öğretmiş.