Yeşilçam'da tacize pankartlı kınama

Türk sinemasının kalbinin attığı Erol Dernek Sokak'ta toplanan Sinema Emekçileri Sendikası üyesi yüz kadın, sendikada yaşandığını iddia ettikleri cinsel tacizi protesto etti

Perşembe 25.06.2009
Son Güncelleme: Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
Türk Sinemasının kalbinin attığı Erol Dernek Sokak, Türk sinema tarihinde ilk kez gerçekleştirilen bir protesto gösterisine sahne oldu. Sinema Emekçileri Sendikası'nın (Sine-Sen) önünde toplanan yaklaşık yüz kadın sendikalı, sendikada yaşandığını iddia ettikleri cinsel taciz ve işten atılmayı protesto etti. Sık sık "Tacize Hayır" sloganının atıldığı protestonun en renkli anı ise yoldan geçen bir erkeğin, kadınların taşıdığı pankartlara asılarak "Sizi kim taciz etti, onları bana gönderin" demesi oldu. Alkollü olduğu anlaşılan erkek araya girenler tarafından uzaklaştırıldı.

'EYLEME DEVAM EDECEĞİZ'
Sendika üyesi Ezgi Nazan Karlıklı yaptığı basın açıklamasında, tacizi yaptığı iddia edilen eski Sine- Sen genel başkanının önce suçunu itiraf ettiğini söyledi. Karlıklı "Ancak daha sonra komploya kurban gittiği iddiasını yaymaya başlayıp, kadın arkadaşımız hakkında da çirkin ifadeler kullanarak karalama kampanyası başlattı. Kadın arkadaşımız da işten uzaklaştırıldı" dedi. Açıklamada "Kamuoyunu bu çabamıza destek ve taraf olmaya davet ediyoruz" dendi.

'Kendimi kötü hissediyorum'
TACİZE
uğradığını iddia eden A.A., psikolojisi bozuk olduğu için konuşmak istemedi. A., "Tacize uğramış her kadın gibi kendimi kötü hissediyorum" demekle yetindi. A.A.'nın avukatlığını üstlenen Eren Keskin ise yaptığı açıklamada, erkek egemen toplumlarda bu tür cinsel tacizlere her sektörde sıkça rastlandığını ve çok kadının bu tacizleri dile getirmekten korktuğu için sustuğunu söyledi.