Ebru Çeliktuğ: Daha çılgın, daha gürültülü!

1980’lerin sevilen çizgi filmi “Transformers”, aksiyon ustası Michael Bay ve yapımcı koltuğundaki Steven Spielberg’ün işbirliğiyle bir kez daha beyazperdeye taşındı. “TRANSFORMERS: YENİLENLERİN İNTİKAMI” (Transformers: Revenge of the Fallen), ilk filmin başarısını uzak arayla geride bırakmayı amaçlayan, çok daha iddialı bir proje olarak yaz sezonunu hareketlendirmeyi hedefliyor. Bir devam filminden ziyade bağımsız bir Transformers filmi gibi tasarlanan yeni filmde, mizaha ve hikayenin duygusal boyutuna biraz daha ağırlık verilmiş.

Cuma 26.06.2009 10:02
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 10:06
ABONE OL
Sevilen çizgi film Transformers'ın 2007'de Michael Bay ve Steven Spielberg işbirliğiyle başlayan sinema macerası, tüm hızıyla devam ediyor. 1984'te televizyonda çizgi film olarak başlamasının 25. yıldönümüne denk gelen ikinci filmin ilkinden çok daha iddialı oluşunu, biraz da projenin içeriğinin baştan beri gizli tutulmasından anlamak mümkün. Kült çizgi film "Transformers"ın film uyarlamasının hem gişe hem de aldığı eleştiriler açısından kazandığı haklı başarıyı devam ettirmek için, Michael Bay, "Transformers: Yenilenlerin İntikamı"nda aksiyonu daha da artırmaya, çok sevdiği robotların ilk filme nazaran biraz daha duygusal olmasına ve filmin genelinde mizah dozunu artırmaya karar vermiş. Bay, filmi ilk filmin devamı gibi görmüyor ve bu nedenle de filmin adında ilk filmin devamı olduğuna dair bir ibare bulunmuyor.

(...)

Shia LaBeouf ve Megan Fox, ilk filmde başlayan ilişkilerinin artık ikinci senesini yaşayan bir çift olarak karşımıza çıkacaklar. "Transformers"a geri dönüp hatırlayacak olursak, Shia LaBeouf'ü anne ve babasıyla yaşayan, dedesinin kutuplardaki maceralarından geride kalanları bir internet sitesinde satıp eline geçecek parayla babasının kendisine alacağı arabanın biraz daha havalı olması için çaba harcayan Sam Witwicky rolünde izlemiştik. Okulun en silik ve popülerlikten nasibini almamış öğrencilerinden biriydi ve sevgilisiyle sadece kasları için beraber olan Mikaela'nın (Megan Fox) dikkatini en sonunda çekmeyi başardığında, altındaki hurda sandığı Chevrolet Camaro'nun aslında Bumblebee adlı bir Transformer olduğunu da anlıyordu. Cybertron gezegeninin sakinleri olan iyi kalpli Autobot'ların lideri Optimus Prime ile kötü kalpli Decepticon'ların lideri Megatron arasındaki mücadelenin kaynağıysa, Sam'in dedesinin incecik gözlüklerinin camında gizli olan şifrede yazılı olan koordinatlardı. Bu koordinatlarda, müthiş bir enerji kaynağının yeri saklıydı. Decepticon'larla Autubotlar'ın yıkıcı savaşı, ABD ordusunun da karışmasıyla iyice alevleniyor ama film, finalde dünyalılar ve Autobot'lar için mutlu bir sona bağlanıyordu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi "Transformers: Yenilenlerin Zaferi"nde Sam ve Mikaela'nın ilişkileri devam ediyor. Sam'i (Shia LaBeouf) artık kendisini çok sıkan ebeveynlerinden ayrı bir evde yaşayıp okuluna devam ederken buluyoruz. Tabii sevimli koruması Bumblebee de garajında! (Gerçi ailesinin ardından bir de bir Autobot tarafından korunma fikri Sam'e hoş gelmiyor). Mikaela (Megan Fox) ise (ilk filmde otomobillerden ne kadar iyi anladığını hatırlarsınız) babasıyla beraber kendi motosiklet dükkanlarında çalışıyor ve Ducati marka motosikletlerin tamiriyle uğraşıyor. İlişkilerinin ikinci senesinde romantizmin yerini senelerdir evli karı-kocalar arasında geçen atışmaların aldığını görüyoruz! Bu arada Sam'in kafasının içinde büyük büyükbabası, kaşif Archibald Witwicky'ye dair görüntüler de dönüp durmaya başlıyor. Aslında bunların, Autobot'lar ve Decepticon'lar için çok önemli bir enerji kaynağı olan "Energon"un yerini gösteren bir haritaya ait olduğunu da anlamaya başlıyor. "Energon", her iki grubun da ordularını güçlendirebilecekleri, yeni dünyalar kurabilecekleri, yenilen yol arkadaşlarını tamir edebilecekleri, kısaca pek çok şey yapmalarını sağlayacak bir enerji kaynağı. Asıl korkutucu olan şeyse, bu kaynağa ulaşabilecekleri haritanın Sam'in beyninde olması!

(...)

Filmde nelerle karşılaşacağımızın ipuçları internette yayımlanmaya başlanan fragmanlarda yer almasına rağmen, uzun süre, özellikle yapım aşamasında, bizzat yönetmen Michael Bay, yaptığı dezenformasyon amaçlı basın açıklamalarıyla, kamuoyunun kafasını iyice karıştırmayı görev edindi.

(...)

"Transformers: Yenilenlerin İntikamı" nın "Terminatör Kurtuluş" ile aynı zamanda vizyona girecek olması da Michael Bay'i endişelendiren ve aksiyon konusunda abartılı bir görsellik sunmaya teşvik eden bir başka unsur. İki filmin de başarısı, robotların elinde gibi gözüküyor.