Gürsel, sonunda beraat etti

Allah'ın Kızları isimli romanında 'dini değerlere hakaret ettiği' gerekçesiyle altı yıla kadar hapis istemiyle yargılanan yazar Nedim Gürsel beraat etti

Cuma 26.06.2009
Son Güncelleme: Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
Yazar Nedim Gürsel, Allah'ın Kızları adlı romanında, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' ve 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak'tan yargılandığı davadan beraat etti. Beraat kararında roman bütünlüğü içeresinde suç kastının bulunmadığına karar verildiği açıklandı. Şişli 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki 3'üncü duruşmaya yazar Gürsel katılmazken, avukatı Şehnaz Yüzer hazır bulundu. Duruşmada şikayetçi Emre Bukağılı'nın reddi hakim talebi kabul görmedi. Sanık avukatı Şehnaz Yüzer, kitapta iddia edilen suçlamalarla ilgili ifadelerin olmadığını, farklı yönlere çekilerek hakaret olduğunun ileri sürüldüğünü belirterek, kitabın roman olduğunu, sanığın kısmi çocukluk anılarını kitaba işlediğini ve ifade özgürlüğünün suç olmadığını düşündüklerini söyledi.

HÜKÜM: BU BİR ROMAN

Yazar Gürsel'in beraatine hükmeden mahkeme heyetinin kararında şu görüşlere yer verildi: "Suça konu kitapta Allahın kızları Nedim Gürsel kapak yazısındaki ifadenin Kuran'da geçtiği ifadenin tek başına dini tahkire yeterli olmadığı, kitabın yayımlanmasından bir yıl sonra İstanbul emniyetinden gelen yazıda kitabın yayınlanması sonucu kamu düzeninin bozucu eylemin resmi kayıtlara yansımadığı, kitabın genel olarak bir roman havası içinde yazıldığı görülmüştür. Suç unsurlarının dine salt yüz çevirme, soyut ret veya saygısızlık ifade eden bir davranışta bulunma veya bu yönde sözler sarfetme suçun gerçekleşmesi bakmından yeterli olmadığı görülmüştür. Fiilin suç teşkil etmesi için bunların ötesinde ağır ve yoğun bir tarzda kin ve düşmanlığa tahriki varolması gerektiği, kamu güvenliğinin bozulması tehlikesinin somut olgulara dayalı olarak varlığının gerekmektedir." Yazar Gürsel ayrıca, kamuoyuna yaptığı açıklamayla kendisini ifade etme yolunu seçti. Yazar, Allah'ın Kızları ve Molla Kasımlar adlı iki sayfalık kişisel yazısında, "Bu sonuç Türkiye'nin demokratikleşme çabalarına da önemli bir katkı sayılmaktadır" derken, "Mahkemenin hiç bir talebi olmadığı halde Diyanet İşleri'nin durumdan vazife çıkarırcasına bir edebiyat yapıtını suçlaması ise, düşündürücüdür" dedi.