Helikopterin enkazı karaya çıkarıldı

Muğla'nın Milas ilçesindeki Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopteri, kazadan bir hafta sonra sudan çıkarıldı.

Cuma 26.06.2009 12:45
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 12:47
ABONE OL
Aydın'ın Çine ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarına katılan ve su almaya çalışırken Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterini baraj gölünden çıkarma çalışmaları sabahın erken saatlerinde başladı.

İlk olarak 2 iş makinesiyle helikopteri barajdan çıkaracak dev vincin enkazın bulunduğu noktaya yaklaşabilmesi için göle toprak dolgu yapılarak sahilde platform oluşturuldu.

22 metre derinlikte olduğu tespit edilen helikopter, 2 aşamalı çalışmayla yüzeye çıkarıldı. İlk olarak göle giren 6 dalgıç, her biri 5 ton ağırlık kaldırma kapasitesine sahip 2 balonu helikopterin pervanesine bağladı. Basınçlı havayla şişirilen balonlarla helikopterin 10 metre derinliğe çıkması sağlandıktan sonra, kaza sırasında pervanesinin üzerine düşen helikopter ters çevrildi. Gövdesine her biri 5 ton ağırlık kaldırabilen 2 balon daha bağlanan helikopter, balonlar kullanılarak gölün yüzeyine çıkarıldı.
Yaklaşık 7 ton ağırlığındaki helikopter, dev vinç kullanılarak karaya alındı. Çalışmaları Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın da izledi.

SİVİL HAVACILIK UZMANLARINCA İNCELENECEK

Geyik Barajı'ndan çıkarılan helikopterin, Milas'ta bulunan Türk ve Ukraynalı sivil havacılık uzmanlarınca inceleneceği, bu çalışma sırasında bir cumhuriyet savcısının da hazır bulunacağı bildirildi.

Bu arada, helikopteri barajdan çıkaran ekibin, İstanbul'daki Terkos Gölü'ne düşen yangın söndürme uçağını çıkarma çalışmalarına da katıldığı öğrenildi.

Aydın'ın Çine ilçesindeki orman yangına müdahale etmek için Milas'tan hareket eden yangın söndürme helikopteri, su alırken, 18 Haziranda baraja düşmüş, helikopterdeki 5 kişiden 3 Ukraynalı pilot kurtulmuş, Türk pilot emekli binbaşı Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin ölmüştü. Tezgel'in cesedine kazadan 1 gün, Ekin'in cesedine ise 4 gün sonra ulaşılmıştı.