Mersin'de 6 ayda 47 kene vakası görüldü

Mersin'in Mut ilçesinde 6 aylık dönem içerisinde 47 kene ısırığı vakası görüldü.

Cuma 26.06.2009 12:06
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 15:02
ABONE OL
Mut İlçe Tarım Müdürü O. Levent Abaş, ilçede Nisan ayından bu yana 47 kene ısırığı vaksı meydana geldiğini, bunların çoğuna sağlık görevlilerinin müdahale ettiğini söyledi. Bu vakalarda ciddi bir sağlık probleminin yaşanmadığını kaydeden Abaş, sağlık görevlilerinin müdahale ettiği ısırıklarda, keneler sağlıklı bir şekilde çıkarılarak, tetkik için Adana Hayvancılık ve Veteriner Kontrol ve Araştırma Merkezi'ne gönderildiğini, gelen sonuçlara göre kenelerin zararsız olduğunu söyledi.

Havaların ısınmasıyla kenelerin ortaya çıktığını dile getiren O.Levent Abaş, özellikle bu mevsimlerde kenelere dikkat etmek gerektiğini, hayvanları kenelere karşı korumak ve aynı zamanda insanlar için öldürücü olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşine (KKKA) karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Kendine konakçı olarak seçtiği evcil hayvanlara kan yoluyla parazit ve önemli sistemik hastalıkları aktaran kenelerden korunmak için havaların ısınmasıyla birlikte dış antiparaziter ilaçların rutin olarak kullanılması gerektiğini aktaran Abaş, "Keneler arasında enfeksiyon yaparak yayılan virüs, hastalık taşımayan kenelerin hastalıklı konakçıdan da kan emmesi sırasında, onlara da bulaşmaktadır. Bu hastalık aynı zamanda kenelerin cinsel yolla bulaşan hastalıklarıdır. Yani keneler arasında yayılma yollarından birisi de kenelerin çiftleşmesi sırasında bulaşma şeklindedir" dedi.

Virüsün hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olduğunu, insanlarda ise yüksek oranda ölümlerle sonuçlandığını belirten Abaş, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığın temel bulaşma yolları, Virüsü taşıyan kenelerin ısırması ile kırsal kesimde yaşayan ve gerek evcil, gerekse vahşi hayvanlarla ilişkisi olan kimselere, ev ve sokak hayvanları ile ilişkisi olanlara, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde piknik, av veya çeşitli amaçlarla bulunanlara bulaşma olasıdır." diye konuştu.

Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Akbaş, hayvanlarla gereksiz temaslardan kaçınılması gerektiğini belirtti. Abaş dikkat edilmesi gerekli hususları ise şöyle aktardı: "Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giymemeli, mümkünse açık renkli, uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyilmelidir. Vücut belirli aralıklara kene yönünden muayene edilmeli, vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan alınmalı."

CUMA HUTBESİNDE KENE UYARISI

Adana'daki camilerinde cemaat cuma namazında okunan hutbe ile Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Ateşi hastalığı konusunda uyarıldı.

Hutbede, sağlıklı olmanın dünya nimetleri içinde en büyük servetlerden biri olduğu ve bu nedenle hastalıklara karşı alınacak, küçük ama önemli tedbirlerin vücut sağlığını koruyacağına dikkat çekildi. Özellikle yaz mevsimine girildiği bu günlerde dikkatli olunması gereken hastalıklardan birisinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı olduğu belirtilen hutbede, şu ifadeler yer aldı:

''Bilindiği gibi kenelerden bulaşan bu virüslü hastalık son dönemde kamu oyunu meşgul etmektedir. Bizler tedbir almakla mükellef olduğumuza göre, bu konularda şu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Kene bulunması muhtemel yerlerde olanlar, bacak ve kollarını kapatan kıyafetler giyip, pantolonlarını çoraplarının içine koyup ayakkabılarını kapalı tarzda tercih etmelidir. Vücuduna kene yapışan kişiler 10 güne kadar ani baş ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı kusma gibi şikayetler olursa en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalı. Vücuda yapışan kene, sağlık kuruluşu tarafından çıkartılmalı. Kene çıkartılırken öldürülmemeli ve patlatılmamalı. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerin sigara basmak, kolonya veya gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalı.

Hayvancılıkla uğraşan kişiler, hayvanlarını mutlaka ilaçlatmalı, meradan geldikten sonra hayvanları kontrol etmeli. Ayrıca kene bulunan hayvan barınakları, ilgili tarım müdürlüklerinin sorumluluğunda uygun ilaçlarla ve doğru şekilde ilaçlanmalı. Görevi nedeni ile risk grubunda olan kişiler mutlaka eldiven, önlük, gözlük ve maske gibi koruyucu malzemeler kullanmalı.''