Mezarda da yan yana gelmek istemediler

Aydın'da, 64 yıllık evliliğin 27 yılını konuşmadan geçiren ve iki saat arayla ölen çift, vasiyetleri gereği yan yana gömülmedi

Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Aydın'ın Karpuzlu ilçesine bağlı Koğuk köyünde 64 yıllık evliliğin 27 yılını birbirinin yüzünü görmeden ve konuşmadan geçiren Yalçınkaya çiftinin, büyük aşkla ve kaçarak evlendikleri ortaya çıktı. Önceki gün iki saat arayla ölen Kübra Yalçınkaya (90) ile Abdullah Yalçınkaya'nın (92), vasiyetleri üzerine mezarları bile yan yana hazırlanmadı. Kübra Yalçınkaya, 17 yaşında Abdullah Yalçınkaya ile 1945'te kaçarak evlendi. 30 yıl iyi giden evlilik düzeni, iddiaya göre Abdullah Yalçınkaya'nın bir sözü yüzünden bozuldu. Evliliklerinin ilk yıllarındaki tutkuyu kaybedince yaşam boyu süren kinlerinin nedeni de sır olarak kendileriyle mezara gitti. Evliliğin 40. yılında geçinemediği gerekçesi ile boşanmak isteyen eşinin talebini kabul etmeyen Abdullah Yalçınkaya, 1960'ta köye muhtar seçildi. Bu görevi sürdürürken, "Köyü idare etti, bir karısını idare edemiyor dedirtmem" diyerek zaman zaman boşanma talebini kabul etmezken, aynı ortamdan da uzaklaştı. Evlilik yaşamları boyunca çiftin çocukları olmadı. Kübra Yalçınkaya, ağabeyinin kızı Fatma'yı evlatlık olarak büyütmeye karar verdi. Abdullah ve Kübra çifti büyütüp yetiştirdikleri Fatma'yı, Abdullah Yalçınkaya'nın kardeşinin oğlu Metin Yalçınkaya ile evlendirdi. Çift, evlatlık aldıkları Fatma'nın düğününden hemen sonra evlerini ayırdı.

EVDE ÖLÜ BULUNDU

Damat Metin Yalçınkaya, evlerinin altındaki atölyede kayınpederine oda yaptı ve bakımını üstlendi. Aynı çatı altında, ayrı odalarda yaşayan çift, yüz yüze gelmemek için torunlarının sünnet düğününde bile aynı fotoğraf karelerine girmedi. Köy muhtarı Necip Aslan, "Her ikisi de mezar yerlerini ölmeden belirlemişler. Ayrı ayrı yerlere gömülmeyi vasiyet etmişler. Kübra teyzenin ölüm haberini aldık. Abdullah amcaya Kübra teyzenin öldüğü söylendiğinde yatağından kalkıp, 'Ölmeden önce benimle ilgili bir şey söyledi mi?' diye sormuş. Mezarlığa götürmek istedik ama gelemedi. Mezarlık dönüşünde evde ölü bulundu. Kübra teyze saat 17.00'de Abdullah amca saat 19.00'da hayata gözlerini yumdu" dedi.