Sakarya susuz kaldı

Sakarya'da patlayan isale hattı nedeniyle kent merkezi ve bir ilçeye su verilemiyor.

Cuma 26.06.2009 12:04
ABONE OL
Sapanca Gölü'nden şehre su sağlayan bin 200 milimetrelik ana isale hattının Beşköprü Mahallesi'ndeki bölümünde gece meydana gelen patlama nedeniyle, Adapazarı ve Erenler ilçelerine su temin edilemiyor.

Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, isale hattındaki arıza nedeniyle şehre su temininde sıkıntı yaşandığını belirtti. ADASU'ya bağlı ekiplerin en kısa sürede olay yerine intikal ettiklerini ifade eden Keleş, şöyle konuştu:

''Ekiplerimiz sabaha kadar arızayı gidermek için çalıştı. Daha önce de arıza yaşadığımız bir yer orası. Arıza çok kısa bir sürede giderilecek. Beşköprü Mahallesi, eğimin yüksek olduğu bir yer. Zaten isale hatları 20 ve 30'ar yıllık. Saat 10.00 gibi şehre su vermeye başlayacağız. Depoların dolması ve sistemin dengeyi sağlaması akşam saatlerini bulur. Şehir merkezi ve Erenler ilçesine su veremedik. 700 milimetrelik hattan Arifiye ve Serdivan ilçeleri ile ve yeni yerleşim bölgesi Camili, Karaman ve Korucuk Mahallesi'ni besledik. Bu bölgelerde herhangi bir su kesintisi olmadı.''

Keleş, bin 400 milimetrelik ana isale hattının tamamlanmasıyla şehri iki koldan besleme imkanına sahip olacaklarını belirterek, ''3. isale hattı tamamlanmak üzere. Pompalar ve enerji nakil hatlarıyla ilgili bakanlıktan ödenek çıktı. 2009 yılı sonuna kadar hattı tümüyle bitirmeyi planlıyoruz. 3. isale hattının tamamlanmasıyla şehre şu anki kapasitenin 3 katına kadar su verebileceğiz'' diye konuştu.